/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

W 2010r. wzrosła ilość upadłości w branży drzewnej

Coface Poland

Autor: oprac. pks
Źródło: Coface Poland
Data: 2011-04-05


W 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. To 5,2% mniej jak w roku 2009, ale blisko 60% więcej niż w 2008.

Według najnowszego raportu Coface Poland w minionym roku upadłość ogłosiły 23 przedsiębiorstwa zajmujące się produkcja wyrobów z drewna oraz 15 z sektora produkcji mebli. Dane Coface nie obejmują podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne.

Branża Liczba upadłości w 2008r. Liczba upadłości w 2009r. Liczba upadłości w 2010r.
Produkcja wyrobów z drewna, z wyłączeniem mebli 11 21 23
Produkcja mebli 12 10 15
Razem 23 31 38


Rok 2010 był dla branży meblarskiej okresem trudnym. Znaczący spadek liczby kupujących oraz wysokie koszty utrzymania salonów meblowych to główna przyczyna zmniejszenia obrotów i generowania strat w 2010 roku na rynku krajowym. Globalny kryzys ograniczył popyt na rynkach eksportowych naszych producentów mebli, a wzrost kosztów produkcji obniża ich konkurencyjność.

Z podobnymi problemami borykają się firmy przerabiające drewno dla których oprócz klientów zagranicznych, głównymi odbiorcami są właśnie krajowi producenci mebli oraz przezywające kryzys budownictwo mieszkaniowe.

Dużym problem firm meblarskich i drzewnych, zwłaszcza małych i średnich jest to niski poziom kapitałów własnych, których wielkość uzależniona jest od wysokości wypracowywanych zysków. Obieg pieniądza w branży uległ zauważalnemu spowolnieniu. Brak płatności na czas jest częstą przyczyną opóźnienia w regulowaniu własnych zobowiązań.

Pozytywnym czynnikiem dla firm eksportujących jest utrzymujący się w ubiegłym roku wysoki kurs złotego. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Dyrektor mówi głupoty , bo co ma mówić

Prawda jest taka , że wstrzymano wycinki drzewa , ponieważ chcieli podnieść popyt w ten sposób.Upadło małych i dużych zakładów około 200 ,polityka prowadzona przez Lasy Państwowe jest złodziejska.Należało by dokonać prywatyzacji lasów państwowych.Lasy Państwowe przejadają pieniądze z uzysku sprzedaży drewna.Nadleśnictwa to twierdze i pałace , ponadto biorą dotacje z Państwa Polskiego.

Roman [2]Odpowiedz na ten komentarz2011-04-05 12:16:51

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA