/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Dąb Bartek będzie ratowany. Znalazły się pieniądze

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-03-31


Lasy Państwowe i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały 25 marca umowę o dofinansowanie ochrony dębu Bartek. Najpopularniejsze polskie drzewo uzyska m.in. nowe podpory i piorunochron.

Dąb Bartek jesienią 2010r.Dąb Bartek jesienią 2010r.Fot. Lasy Państwowe

Ochrona Bartka będzie kosztować 222,5 tys. zł. W ramach tego budżetu powstaną kolejne podpory i odciągi stabilizujące i podtrzymujące pomnik przyrody. – Statyka drzewa w ostatnich latach znacznie się pogorszyła. Zainstalowane przez leśników w 1997 i 2005 roku podpory są już niewystarczające. Drzewo jest skręcane i rozłamywane siłą własnego ciężaru – mówi Tomasz Kuszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, który złożył w imieniu Lasów Państwowych podpis na umowie.

Bartka zabezpieczy nowy piorunochron. Obecny na skutek upływu czasu nie chroni już drzewa w wystarczający sposób. To właśnie uderzenie pioruna znacznie uszkodziło Bartka. Nowa instalacja będzie wyposażona w licznik uderzeń piorunów.

Przeprowadzone zostaną również prace ograniczające wielkość i rozrost koron drzew sąsiadujących z Bartkiem.  Z jednej strony pełnią one bardzo ważną funkcję, chroniąc wiekowe drzewo od porywistego wiatru. Z drugiej – rozrastają się na tyle bujnie, że zacieniają brzegowe partie jego korony. – Mamy nadzieję, że zabiegi pielęgnacyjne poprawią kondycję drzewa. Liczymy w tym roku na pojawienie się żołędzi. Pozwoli to złożyć depozyt genowy Bartka w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy. Moglibyśmy również w naszej szkółce wznowić hodowlę tak popularnych Bartusiów – dodaje nadleśniczy Kuszewski.

Obecnie Bartka podtrzymuje 11 podpór. Docelowo ma być chroniony za pomocą specjalnej konstrukcji metalowej w kształcie łuku, na którym podwieszone będą konary i pień drzewa. Prace zabezpieczające mają być ukończone jeszcze w 2011r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA