/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pfleiderer Grajewo wychodzi na prostą

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2011-03-23


Wzrost sprzedaży i mniejsza strata w 2010r. oraz dobre perspektywy na rok 2011 pozwalają spółce z optymizmem patrzeć w przyszłość. Według skonsolidowanego raportu za rok 2010, Pfleiderer Grajewo S.A. zakończył miniony rok sprzedażą na poziomie 1,390 mld zł (2009: 1,233 mld zł). Zysk na działalności operacyjnej wzrósł do 47,099 mln zł wobec 13,142 mln zł w 2009r. Strata netto w wysokości 30,319 mln zł oznacza znaczącą poprawę wobec straty na poziomie 69,519 mln zł rok wcześniej.

Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A., omawia sytuację spółki podczas konferencji prasowejWojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A., omawia sytuację spółki podczas konferencji prasowejFot. Drewno.pl

W czwartym kwartale 2010r. Grupa Pfleiderer uzyskała 409,813 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 14,3% rok do roku. EBITDA wzrosła w omawianym okresie o 42,1% do 44,076 mln zł. Spółka osiągnęła w ostatnich trzech miesiącach minionego roku zysk operacyjny w wysokości 23,966 mln zł i dodatni wynik finansowy netto w wysokości 8,642 mln zł.

- To kolejny kwartał z rzędu, w którym zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost przychodów w ramach Grupy Kapitałowej. Osiągnęliśmy też bardzo istotny wzrost EBITDA rok do roku oraz dodatni wynik finansowy na poziomie netto. Wierzymy, że jest to potwierdzenie trwałej zmiany trendu na pozytywny – zarówno na poziomie sprzedaży, jak i wyniku finansowego Spółki. Pozwala nam to z optymizmem patrzeć na cały 2011 rok, w którym oczekujemy 5% wzrostu popytu na nasze wyroby w Polsce i 10% na rynku rosyjskim, a w konsekwencji – wypracowania zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w skali całego roku - mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A.

- Istotne znaczenie dla wyników miało poszerzenie naszej oferty o nowe produkty – m.in. płytę MFP do zastosowania w budownictwie, blaty kuchenne Unico czy laminaty HPL. W tym roku planujemy wprowadzenie kolejnych nowości. Zgodnie z przyjętymi założeniami, sprzedaż nowych produktów ma mieć istotny udział wynikach Grupy Kapitałowej oraz przyczynić się do poprawy rentowności - dodaje Wojciech Gątkiewicz.

Pozytywne efekty przyniosły ponadto aktywnie prowadzone działania sprzedażowe oraz wdrożony przez spółkę przed kilkunastoma miesiącami i konsekwentnie realizowany w minionych kwartałach program optymalizacji kosztów. Dzięki temu Grupa Kapitałowa zanotowała istotny wzrost EBITDA pomimo niekorzystnego kształtowania się cen surowców.

- W minionym roku mieliśmy do czynienia z dwucyfrowym wzrostem cen głównych surowców używanych do produkcji – drewna i kleju – oraz energii elektrycznej. Negatywny wpływ tych czynników na wyniki finansowe został w dużej mierze zrekompensowany podwyżkami cen naszych produktów dla odbiorców końcowych oraz działaniami o charakterze oszczędnościowo-optymalizacyjnymi, które zostały wdrożone w Grupie Kapitałowej – mówi Rafał Karcz, członek zarządu i dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo S.A.

Płyta MFP, ubiegłoroczna nowość Pfleiderera, pozwoliła spółce mocnym akcentem wejść na rynek płyt budowlanychPłyta MFP, ubiegłoroczna nowość Pfleiderera, pozwoliła spółce mocnym akcentem wejść na rynek płyt budowlanychFot. Pfleiderer

Po kilku trudnych dla branży kwartałach Spółka obserwuje wyraźny wzrost popytu na płytę meblową – głównie w Rosji, wraz z dynamicznym wzrostem całej gospodarki tego kraju, ale również w Niemczech po tym, jak zredukowano tam moce produkcyjne w kilku zakładach. Ponadto większe zapotrzebowanie na płytę zgłaszają polscy producenci mebli, głównie eksportujący na Zachód. W efekcie w czwartym kwartale Pfleiderer Grajewo w pełni wykorzystywał moce produkcyjne płyty wiórowej i płyty HDF w zakładach w Polsce i Rosji.

Zarząd Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. dokłada wszelkich starań, by jak najszybciej wznowić projekt budowy fabryki płyty MDF w Rosji i tym samym jak najlepiej wykorzystać poprawę koniunktury na rynku rosyjskim.

- Intensywnie pracujemy nad wznowieniem tego projektu ponieważ wierzymy, że jego ukończenie będzie miało istotnie pozytywny wpływ na wyniki Grupy. Jesteśmy w fazie uzgadniania ostatecznej formuły finansowania tej inwestycji – mówi Wojciech Gątkiewicz.

Sytuacja finansowa Pfleiderer Grajewo S.A. jest stabilna. Plan restrukturyzacji, który Pfleiderer AG przekazał w lutym swoim bankom finansującym, nie uwzględnia działalności i aktywów koncernu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

***

Spółki wchodzące w skład Grupy Pfleiderer Grajewo należą do największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych oraz oklein (folii meblowych i filmów melaminowych) w Polsce. Grupa posiada ponad 1/3 udziału w krajowym rynku płyty meblowej, a także jest znaczącym eksporterem, głównie na rynki wschodnie. Od 2006 roku Grupa prowadzi również działalność produkcyjną w Rosji w Nowgorodzie poprzez spółkę zależną Pfleiderer OOO.

Głównym odbiorcą produktów Grupy jest branża meblarska, do której kierowane jest ok. 95% sprzedaży. Zdolności produkcyjne Grupy wynoszą 1,260 mln m3 płyty rocznie, produkowanej w dwóch zakładach w Polsce, ok. 500 tys. m3 płyty surowej pochodzącej z zakładu w Nowgorodzie w Rosji oraz 250 tys. m3 płyty MDF, której produkcja została zainaugurowana we wrześniu 2007 roku w Grajewie. Obecnie trwają prace mające na celu  wznowienie projektu budowy fabryki cienkich płyt MDF w Nowgorodzie. W strukturach Grupy funkcjonuje również firma spedycyjna JURA oraz Silekol Sp. z o. o., oferująca żywice klejowe dla meblarstwa. Spółka Pfleiderer Grajewo S.A. od 1997 roku notowana jest na GPW w Warszawie. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabył europejski lider branży produktów drewnopochodnych - spółka Pfleiderer AG z Niemiec.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz