/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Walne zgromadzenie PIGPD. Tartacznicy nie ustąpią w sprawie zasad sprzedaży drewna

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-03-05


2. marca w Rosnówku k.Poznania odbyło się walne zgromadzenie członków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Walne zgromadzenie członków PIGPD w RosnówkuWalne zgromadzenie członków PIGPD w RosnówkuFot. Drewno.pl

W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz osoby reprezentujące Stowarzyszenie Klub Drzewny i Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego.

Podczas obrad członkowie PIGPD zatwierdzili sprawozdanie z działalności Izby za rok 2010 oraz dyskutowali o obecnej sytuacji branży i strategii dalszych działań.

Tematem wiodącym wystąpień była współpraca z Lasami Państwowymi, a w szczególności zasady sprzedaży surowca drzewnego. Wypowiedzi przedstawicieli przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości produkcji ich zakładów, obecny system jest katastrofalny dla tartaczników i konieczna jest jego zmiana. Różnice zdań pojawiały się jednak w momencie oczekiwanych kierunków zmian jakim system powinien być poddany. Inne oczekiwania mają duże zakłady kilkadziesiąt tysięcy merów sześciennych surowca rocznie, inne tartaki o przerobie kilku tysięcy.

Prezydent PIGPD, Sławomir Wrochna oraz Dyrektor Biura Izby Bogdan Czemko przedstawili informacje na temat realizowanych aktualnie działań.

Jak poinformowano uczestników zgromadzenia, Izba ze względu na jakikolwiek brak postępu w dotychczasowych negocjacjach, nie widzi celowości prowadzenia rozmów z Lasami Państwowymi i Ministerstwem Środowiska. Działania PIGPD koncentrują się obecnie na bezpośrednich rozmowach z Kancelarią Premiera oraz Ministerstwem Gospodarki. Ich efektem ma być ustawowe zapisanie zasad sprzedaży drewna. Zdaniem przedstawicieli Izby zmiana taka zapewni ich stabilność oraz w przypadku dokonania odpowiednich zapisów uczyni rynek surowca drzewnego rynkiem regulowanym, do którego nie stosuje się zapisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Ten drugi element jest istotny z punktu widzenie ochrony polskich tartaków przed zagranicznymi koncernami, które przez ukierunkowane działania są w stanie zniszczyć konkurencję na rynku surowca.

Kolejnym tematem działań PIGPD jest doprowadzenie do jawności wyników przetargów na surowiec drzewny. Dyrektor Lasów Państwowych dotychczas konsekwentnie odmawia ujawniania wyników aukcji i przetargów zasłaniając się koniecznością zachowania tajemnicy firmy i umów handlowych. Najprawdopodobniej Izba złoży wniosek o rozpatrzenie sprawy przez Sąd.

W konieczności podjęcia działań prawnych wobec Lasów Państwowych utwierdzał uczestników spotkania również Jan Kubiak, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Jak mówił, blisko 20-letnia historii działań SPL wskazuje, że drogą rozmów  z Lasami Państwowym nie osiągnie się żadnych rezultatów.

Dyrektor Bogdan Czemko poinformował również o wstępnym sukcesie związanym z przeznaczeniem drewna na cele energetyczne. Ministerstwo Gospodarki uwzględniło szereg uwag i wniosków złożonych przez przemysł drzewny i zmieniło projekt rozporządzenia dotyczący wykorzystania biomasy pochodzenia leśnego na cele energetyczne. Poprawiony projekt powinien zostać upubliczniony w najbliższych dniach.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA