/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mondi Świecie zaskoczyło wynikami

Mondi Świecie

Autor: dja
Źródło: Mondi Świecie
Data: 2011-03-10


Mondi Świecie SA opublikowało wyniki za 2010r. Spółka zaskoczyła bardzo dobrymi wynikami finasowymi: sprzedaż wzrosła o 66%, a wielkość produkcji o 34%. W ostatnim kwartale minionego roku firma wypracowała 110,8 mln zł zysku netto przy 633,4 mln zł przychodów ze sprzedaży. Są to rekordowe wyniki w historii Świecia, osiągnięty poziom marży jest najwyższy od końca 2007 roku.

Fot. Mondi

Według raportu skonsolidowanego w minionym roku Mondi Świecie osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 2,264 mld zł (2009: 1,361 mld zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 330,724 mln zł (2009: 99,616 mln zł), a zysk netto 249,317 mln zł (2009: 71,407 mln zł).

Dobre wyniki są efektem znaczącego wzrostu cen wyrobów papierniczych na światowych rynkach oraz wzrostowi produkcji i obniżeniu kosztów dzięki uruchomieniu nowych inwestycji, m.in. maszyny papierniczej MP7.

Mondi Świecie specjalizuje się w produkcji papieru do produkcji tektury falistej oraz papieru workowego. W porównaniu z 2009r. ceny papieru na światowych rynkach wzrosły w minionym roku ok. 24% dla wyrobów produkowanych z drewna, natomiast papieru na bazie makulatury o 36%.

Spółka zwiększyła  również przychody z tytułu certyfikatów za produkcję "zielonej" energii osiągając z tego tytułu przychody w wysokości 139,3 mln zł wobec 90,4 mln zł w roku 2009.

Dobre wyniki firma uzyskała pomimo wzrostu kosztów surowcowych. Średnia cena papierówki sosnowej i brzozowej zakupionej przez Mondi Świecie w 2010r. wzrosła o 27% w porównaniu do roku poprzedniego. Spółka kupiła w minionym roku o 9% więcej drewna. Zakupy z Lasów Państwowych wspierane były importem ze względu na brak możliwości zakupu odpowiedniej ilości drewna w kraju.

Ogromny wzrost cen dotyczył również makulatury. Średnia cena zakupu była o 105% wyższa niż rok wcześniej. Gdyby nie korzystne różnice kursowe wzrost ten byłby jeszcze większy i wyniósłby 122%.

W 2010r. spółka zrealizowała program inwestycyjny o łącznej wartości 113,7 mln zł. Na rok bieżący założono plan inwestycyjny szacowany na 96 mln zł.

W 2011r. spółka koncentrować się będzie na:
- przesunięciu produkcji w kierunku najbardziej rentownych wyrobów, dalszej optymalizacji efektywności i wydajności pracy maszyn papierniczych, w tym szczególnie nowej MP7,
- optymalizacji strategii dostaw surowca drzewnego, makulatury i biomasy (głównie pod kątem zapewnienia stabilnych długoterminowych kontraktów, alternatywnych źródeł dostaw oraz optymalizacji kosztów transportu),
- poprawie jakości wyrobów oraz oferowanego serwisu, w tym przede wszystkim dalszej standaryzacji produktów oraz rozszerzenie oferty "make-to-stock" na dalsze rynki i asortymenty,
- wspieraniu rozwoju produktów innowacyjnych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz