/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rok 2011 Rokiem Lasów Pomorza

Lasy Państwowe

Autor: Jacek Leszewski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-03-02


Sejmik Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2011 Rokiem Lasów Pomorza.

Sejmik Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2011 Rokiem Lasów Pomorza.Sejmik Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2011 Rokiem Lasów Pomorza.Fot. Lasy Państwowe

Inicjatywa gdańskich leśników uzyskała przychylna opinię w komisjach Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Ochrony Środowiska w wyniku czego na sesji w dniu 28 lutego 2011 sejmik głosami wszystkich obecnych 27 radnych przyjął uchwałę ustanawiającą rok bieżący Rokiem Lasów Pomorza. Inicjatywa ta, będąca bezpośrednim następstwem obchodzonego w tym roku Międzynarodowego Roku Lasów, jest pierwszą tego typu inicjatywą regionalną w Polsce i spotkała się z dużym zainteresowaniem radnych oraz obecnych na sali obrad sejmiku parlamentarzystów. Także licznie reprezentowane tego dnia media od samego rana informowały słuchaczy i czytelników o projekcie uchwały sejmiku województwa a w trakcie obrad obecni na Sali leśnicy w tym Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor RDLP w Gdańsku i Jerzy Fijas, zastępca ds. gospodarki leśnej, udzielili wielu wywiadów i odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Przyjęcie uchwały poprzedziło wystąpienie Zbigniewa Kaczmarczyka, który powiedział m.in. Jeżeli mówimy o lesistości Polski to mówimy o 29 procentach. Lasy pomorskie to 36 proc. powierzchni naszego województwa. Znacząca jego część to piękne i bezcenne dobro, jakim jest las.  … Trzydzieści osiem procent polskich lasów jest objętych ochroną sieci Natura 2000. W żadnym kraju europejskim taką formą ochrony nie objęto lasów na takiej powierzchni niezależnie od formy ich własności. Oznacza to, że są one cenne przyrodniczo.

Lasy województwa Pomorskiego zarządzane są przez trzy regionalne dyrekcje Lasów Państwowych: gdańską, szczecinecką i toruńską. Przybyły na sesję sejmiku Janusz Kaczmarek, dyrektor RDLP w Toruniu, dziękując za podjęcie inicjatywy leśników gdańskich powiedział m.in. Dzisiaj trzeba również w Polsce podnosić świadomość i określić rolę i znaczenie lasów. Mam nadzieję, że po tym roku i po tych inicjatywach, które będą prowadzone przez samorządy i przede wszystkim przez nas leśników, ta świadomość wzrośnie i wpłynie na poziom troski o nasze dobro narodowe.

Po tych wystąpieniach i po głosowaniu przewodniczący sejmiku wygłosił oczekiwaną przez leśników formułę: Stwierdzam, że rok 2011 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Pomorskiego Rokiem Lasów Pomorza.

Patronat medialny nad obchodami Roku Lasów Pomorza jak i Międzynarodowego Roku Lasów na obszarze RDLP w Gdańsku objęły największe regionalne redakcje: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk i Polska Dziennik Bałtycki.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA