/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dobre wyniki krośnieńskiej submisji drewna cennego

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-02-28


Osiemnaście firm z Austrii, Estonii, Niemiec, Polski i Słowacji wzięło udział w XII Submisji Drewna Cennego organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Jej finał miał miejsce w ostatni piątek lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Sprzedano 96% z puli 1380 metrów sześciennych najbardziej poszukiwanego surowca drzewnego, uzyskując bardzo dobrą średnią cenę 1199 złotych za jeden metr sześcienny.

Kłody przygotowane do oględzin podczas krośnieńskiej aukcjiKłody przygotowane do oględzin podczas krośnieńskiej aukcjiFot. Lasy Państwowe

Po otwarciu kopert z ofertami komisja przetargowa przystąpiła do pracy, zaś goście i gospodarze przetargu udali się na objazd terenowy. Zwiedzili historyczną kaplicę „U św. Michała” w Bliznem, gdzie wysłuchali opowieści historycznych dr. Mariusza Kaznowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Zwiedzili też zakład przetwórstwa drewna DREWGER w Jasienicy Rosielnej, funkcjonujący jako firma rodzinna i specjalizujący się w produkcji podłóg i parkietów. Po kilku godzinach pracy komisja mogła ogłosić werdykt, który, sądząc po wypowiedziach uczestników, wszystkich satysfakcjonował.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyło się drewno jaworowe, którego sprzedano 213 metrów sześciennych za średnią cenę 2393 złote. Nie padły w tym roku rekordy cenowe, ale kwota ponad 24 tys. złotych zaoferowana przez niemiecką firmę za jedną z kłód jaworowych o cechach drewna rezonansowego uznana została za wielki sukces. Ta cenna sztuka pochodziła z Nadleśnictwa Baligród.

Z kolei największą pulę surowca wygrała firma Balti Spoon z Estonii. Jej przedstawiciel, Edmund Smolarek, nie krył zadowolenia. – Uczestniczę w przetargach na drewno w całej Europie, ale do Brzozowa mam szczególny sentyment; przyjeżdżam tu co roku i zawsze mogę liczyć na to, że znajdę sporo interesującego mnie surowca – mówił przedsiębiorca z Estonii.

Po ogłoszeniu wynikówPo ogłoszeniu wynikówKażdy z 10 gatunków drewna wystawionych do sprzedaży okazał się atrakcyjny dla kupców; wysokie ceny oferowano za dęba i czereśnię, nabywcę znalazło też osiem kubików lipy i dwanaście kubików wiązu.

– Wyniki submisji uznać można za bardzo dobre; jesteśmy usatysfakcjonowani uzyskaną ceną średnią
– powiedział Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.  – Mam nadzieję, że również nabywcy drewna będą zadowoleni, gdyż zakupili najcenniejszy surowiec, jaki w tym roku możemy zaoferować do sprzedaży. Jego zgromadzenie na czterech składach to ogromny wysiłek organizacyjny, który w efekcie wszystkim się opłaca.

Krośnieńska submisja jeszcze kilka lat temu była jednym z dwóch tego typu przetargów w Polsce, obecnie zaś ten sposób sprzedaży surowca cennego przejęły również regionalne dyrekcje w Katowicach, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Jest to bardzo rynkowa forma sprzedaży, pozwalająca jednocześnie na dokładne oglądanie surowca przez nabywców. Mają oni aż tydzień na to, by dokładnie ocenić każdą sztukę pod kątem przydatności do przerobu oraz zaoferować własną cenę jej zakupu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz