/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Greenpeace: Okres lęgowy ptaków kończy leśne patrole w Puszczy Białowieskiej

Greenpeace Polska

Autor: oprac. dja
Źródło: Greenpeace Polska
Data: 2011-02-28


W związku z rozpoczynającym się okresem lęgowym ptaków, trwającym od 1 marca do 31 sierpnia, Greenpeace kończy trwające od 2 tygodni patrole leśne w Puszczy Białowieskiej. Polskie i unijne prawo zabrania wycinki drzew w tym okresie.

Mapa miejsc, w których wycinka zagraża Puszczy BiałowieskiejMapa miejsc, w których wycinka zagraża Puszczy BiałowieskiejFot. Greenpeace Polska

Z ekspertyzy prawnej na temat ograniczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej w okresie lęgowym ptaków, przygotowanej przez organizację ClientEarth wynika, że zarówno prawo polskie jak i unijne chroni dzikie ptaki przed działalnością ludzką poprzez szeroki katalog zakazów m.in. Dyrektywę Ptasią UE oraz Ustawę o Ochronie Przyrody i rozporządzenie ws. ochrony gatunkowej zwierząt. Na podstawie tych przepisów zabronione jest m.in. umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków oraz niszczenie ich gniazd i jaj. Jeśli chodzi o pozyskiwanie drewna to odstępstwa od tych zakazów są możliwe, ale wyłącznie na podstawie planu urządzenia lasu opartego na strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i w bardzo ograniczonym zakresie. W przypadku Puszczy Białowieskiej takich planów nie sporządzono.

W ciągu dwóch tygodni patrolowania puszczy, aktywiści Greenpeace wraz z przyrodnikami znaleźli w sumie 31 miejsc, w których według naukowców oraz na podstawie deklaracji Ministra Kraszewskiego, nie powinno się prowadzić wycinki. 10 z tych miejsc już wycięto, pozostałe 21 można jeszcze uratować. Greenpeace  przekazał Ministerstwu Środowiska, szczegółową mapę tych miejsc wraz z dokumentacją zdjęciową i opisami planowanej wycinki zagrażającej przyrodzie Puszczy.

„Fakt, że pozwolono na wycinkę drzew wbrew ustaleniom jest oburzający, ale nie wyobrażamy sobie by Minister pozwolił jeszcze na łamanie prawa. Na taki krok przed trzema laty nie zdecydował się nawet znany z kontrowersyjnych decyzji rząd PiS, wstrzymując budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy na czas trwania okresu lęgowego ptaków” - mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA