/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

List otwarty tartaków z Kotliny Kłodzkiej do premiera Donalda Tuska

PIGPD

Autor: oprac. dja
Źródło: PIGPD
Data: 2011-02-22


Grupa tartaków z Kotliny Kłodzkiej skierowała do premiera Donalda Tuska kolejne pismo z prośbą o interwencję na rynku surowca drzewnego. Wzrost cen związany z uwolnieniem przez Lasy Państwowe sprzedaży drewna dla firm zagranicznych powoduje upadek i likwidację kolejnych tartaków.

Fot. Naomi Ibuki, CC

Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,

Jako przedsiębiorcy zajmujący się przerobem drewna, których możliwości prowadzenia działalność gospodarczej i wyniki zależą dziś w głównej mierze od warunków dostaw drewna okrągłego przez Lasy Państwowe, zwracamy się do Pana Premiera w zapytaniem, jakie kroki podjął Pan, lub podejmie, aby zasady handlu tym drewnem przestały stanowić zagrożenie dla naszych przedsiębiorstw.

Od kilku już lat, ale szczególnie w 2010r. informowaliśmy najwyższe czynniki państwowe, z Panem Premierem na czele o tym, że na terenie Kotliny Kłodzkiej, gdzie posiadamy swoje zakłady, dochodzi do ich stopniowego niszczenia przez przejmowanie dostępnego surowca drzewnego przez zagraniczne koncerny, dysponujące wielką przewagą finansową i zdolne do okresowego przepłacania za to drewno. Usiłowaliśmy zwrócić na to uwagę Wojewody Dolnośląskiego, który jednak odmówił podjęcia jakichkolwiek kroków, kierując w zamian nasze sygnały na ręce Ministra Środowiska. Niestety z jego strony też nie uzyskaliśmy żadnej pomocy, podobnie jak wielokrotnie występująca w naszej obronie Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

Efekty braku tych działań są dziś takie jak przewidywaliśmy - na terenie Kotliny Kłodzkiej w ciągu kilku ostatnich miesięcy upadło już 5 lokalnych tartaków. Prace straciło ok. 200 ludzi, co dla naszego niewielkiego regionu tworzy ogromny problem. Aby nie być gołosłownymi, przekazujemy, iż upadłe firmy to tartaki działające dotąd w Stroniu Śląskim, Złotym Stoku, Polanicy Zdroju, Różance i Ludwikowicach, a także 9 zakładów w rejonie Jeleniej Góry.

Przebieg kolejnych przetargów organizowanych przez Lasy Państwowe na sprzedaż drewna już na 2011r. podczas których doszło do wzrostu cen drewna ponad jakikolwiek uzasadniony ekonomicznie poziom wskazuje, że już nie tylko w Kotlinie Kłodzkiej, lecz na terenie znacznej części kraju postępuje proces przejmowania rynku drewna okrągłego przez zachodnie firmy. Dowodem na to jest m. in. 10-cio krotny wzrost niemieckiego importu tego drewna z Polski od 2008r. do 2010r. tak wielki eksport surowca drzewnego okrągłego stawia Polskę w szeregu państw zacofanych i bardzo biednych. Można więc spodziewać się, iż bez interwencji rządu będą w naszym kraju upadać kolejne przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie.

Podkreślamy, jako przedsiębiorcy że nie żądamy od nikogo żadnych szczególnych preferencji a za drewno z polskich lasów chcemy płacić normalne rynkowe, nie zaniżone ceny. Jednak aby dalej pracować, musimy dysponować stabilnymi warunkami dostępu do drewna i mieć na te dostawy umowy podpisane z Lasami Państwowymi, tak jak to jest wypadku obrotu jakimkolwiek innym towarem i surowcem - węglem, paliwami, płodami rolnymi itd. Tylko w wypadku drewna jest inaczej, lecz Lasy Państwowe nie chcą zmienić narzuconych nam zasad sprzedaży, bo zapewniają im one w łatwy sposób, a!e kosztem polskiej gospodarki, wysokie dochody.

Wnosimy więc, aby sprawą tą zainteresował się kierowany przez Pana Premiera polski rząd, szczególnie Ministerstwo Środowiska, jako organ bezpośrednio nadzorujący Lasy Państwowe.

Żądamy wprowadzenie zasad sprzedaży drewna takich, jakie obowiązują w krajach o ustabilizowanej gospodarce wolnorynkowej, np. Szwecja, Finlandia, Niemcy.

Prosimy Pana o interwencję i o jak najszybsze, zanim zbankrutują kolejne przedsiębiorstwa, doprowadzenie do likwidacji obecnego systemu sprzedaży drewna stosowanego przez Lasy Państwowe. Będziemy zobowiązani za informacje o podjętych przez Pana krokach, które niezwłocznie przekażemy wszystkim zainteresowanym firmom i instytucjom na Dolnym Śląsku.

W imieniu przedsiębiorców działających w rejonie Kotliny Kłodzkiej:

Pismo podpisali przedstawiciele:
Tartak Domaszków - Domaszków
Tartacznictwo Usługi transportowe s.c. - Gorzanów
Tartak Goworów - Goworów
Tartak-Stolarstwo "Bartek" - Batorów
Tarstol Tartak PHU - Gorzuchów
Przerób Drewna - Poręba


Do wiadomości:
- Minister Środowiska Andrzej Kraszewski
- Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak
- Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec
- Starosta Kłodzki
- Pan Tomasz Korczak - Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie, Prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej
- Posłowie i Senatorowie z regionu Dolnego Śląska - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
- prasa krajowa i lokalna
 

O sytuacji tartaków w Kotlinie Kłodzkiej informowaliśmy m.in. w artykułach:

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Piłka jest okragła a bramki są dwie

odnoszę wrażenie , że to jest motto tego rządu a problemy gospodarcze i obrona rodzimego przemysłu to sprawa nieistotna ........

zobacz jakie są ceny w krajach biedniejszych od Polski :

Prywatni właściciele lasów w Finlandii sprzedali w styczniu 1 000 000 m³ drewna, o -10% mniej od stycznia w 2010 roku. Średnia cena drewna okrągłego sosnowego i świerkowego wyniosła 51-52 €/m³ a brzozowego 39 €/m³. Za papierówkę (sosna, brzoza) płacono: 15 €/m³ i 17 €/m³ za świerk

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2011-02-22 11:28:12

Zgłoś nadużycie

Doba cena o której w polsce możemy pomarzyć

A Premier tego tematu nie ruszy bo:
Już pierdzielą o wyborach w TV czyli ostra walka o krzesła
Dalej numerem jeden jest Smoleńsk
Lasy będą twardo się bronić że wprowadzony system jest ok

Jak odbywa się sprzedaż drewna w finlandii czy niemczech o których wspominają tartacznicy?>

Darek [82]Odpowiedz na ten komentarz2011-02-22 17:42:04

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz