/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Greenpeace zapowiada bezpośrodnie akcje skierowane przeciw wycince Puszczy Białowieskiej

Autor: pks
Źródło: Greenpeace Polska, Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-02-21


16 lutego Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na apel organizacji pozarządowych w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej przedstawiło stanowisko i informacje o gwarancjach ochrony Puszczy.

Fragment mapy przygotowanej przez GreenpeaceFragment mapy przygotowanej przez GreenpeaceFot. Greenpeace Polska

Ochrona Puszczy Białowieskiej jest wzmocniona i zagwarantowana, m.in. dzięki podjętym przez ministra środowiska w październiku 2010r. decyzjom o bezprecedensowym, dwukrotnym zmniejszeniu pozyskania drewna z Puszczy, zakazie polowań w otulinie Parku Narodowego oraz dofinansowaniu inwestycji ekologicznych w gminach puszczańskich. Wszystkie te decyzje są obecnie wdrażane - można przeczytać w komunikacie ministerstwa.

Jak podaje ministerstwo, pismem z 12 października 2010r. Ministerstwo Środowiska przekazało Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wytyczne dotyczące zasad ograniczenia gospodarki leśnej na terenie 3 nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Przede wszystkim zakazano cięć drzewostanów ponad 100 letnich i wyłączono z pozyskania cenne typy siedliskowe lasu oraz obszary zidentyfikowane jako miejsca występowania chrząszczy saproksylicznych. Ponadto już wcześniej leśników obowiązywał zakaz usuwania drzew martwych i dziuplastych. Jeżeli analiza przeprowadzona przez organizacje pozarządowe dowiedzie, że wyżej wymienione zasady są łamane, m.in. w planie cięć na rok 2011, to wskazane naruszenia zostaną w trybie pilnym skorygowane.

W odpowiedzi Greenpeace Polska opublikowało mapę na której oznaczono miejsca, w których zdaniem ekologów realizowana jest niezgodna z ustaleniami wycinka drzew. Patrole Greenpeace, które od wtorku ubiegłego tygodnia monitorują Puszczę Białowieską stworzyły pierwszą mapę zweryfikowanych w terenie, cennych przyrodniczo miejsc, w których nie powinna być prowadzona wycinka drzew. Jest ich w tej chwili jedenaście. Na czterech z nich wycinka już się odbyła. Los pozostałych zależy od decyzji Ministra Środowiska. Greenpeace zapowiada, że jeżeli pojawią się tam piły, to stanie bezpośrednio w obronie lasu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA