/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Odpowiedź Ministerstwa Środowiska na apel organizacji pozarządowych w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-02-21


Odpowiedź na apel organizacji pozarządowych w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej: jeśli zasady wzmocnionej ochrony Puszczy Białowieskiej ustalone przez ministra Kraszewskiego są łamane, na podstawie dowodów plany cięć mogą zostać skorygowane. Fałszywe oskarżenia Greenpeace dotyczące ministra Janusza Zaleskiego muszą zostać sprostowane.

Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na apel organizacji pozarządowych w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej przedstawia stanowisko i informacje o gwarancjach ochrony Puszczy:

Ochrona Puszczy Białowieskiej jest wzmocniona i zagwarantowana, m.in. dzięki podjętym przez ministra środowiska w październiku 2010 r. decyzjom o bezprecedensowym, dwukrotnym zmniejszeniu pozyskania drewna z Puszczy, zakazie polowań w otulinie Parku Narodowego oraz dofinansowaniu inwestycji ekologicznych w gminach puszczańskich. Wszystkie te decyzje są obecnie wdrażane.

Ministerstwo Środowiska od ponad trzech lat podejmowało starania o wdrożenie nowatorskiego z punktu widzenia ochrony Puszczy Białowieskiej i rozwoju regionu projektu: Białowieskiego Programu Rozwoju. Najskuteczniejszą ochroną dla przyrody Puszczy jest objęcie jej terenu ochroną w postaci parku narodowego. Wobec braku zgody samorządów gmin puszczańskich na poszerzenie Parku Narodowego, program ten nie został wdrożony.

Ochrona Puszczy Białowieskiej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Środowiska. Dlatego w październiku 2010 r. minister środowiska zadecydował o dwukrotnym zmniejszeniu pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej na rok 2011 (do 48,5 tys. m3 rocznie, z czego 60% to cięcia sanitarne). Warto zauważyć, że w przeliczając na powierzchnie 3 nadleśnictw w ramach cięć sanitarnych pozyskiwane jest tylko 0,6m3 drewna/ha, czyli średnio jedno drzewo z powierzchni 10 000 m2.

Ponadto pismem z 12 października 2010 r. Ministerstwo Środowiska przekazało Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wytyczne dotyczące zasad ograniczenia gospodarki leśnej na terenie 3 nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Przede wszystkim zakazano cięć drzewostanów ponad 100 letnich i wyłączono z pozyskania cenne typy siedliskowe lasu oraz obszary zidentyfikowane jako miejsca występowania chrząszczy saproksylicznych. Ponadto już wcześniej leśników obowiązywał zakaz usuwania drzew martwych i dziuplastych. Jeżeli analiza przeprowadzona przez organizacje pozarządowe dowiedzie, że wyżej wymienione zasady są łamane, m.in. w planie cięć na rok 2011, to wskazane naruszenia zostaną w trybie pilnym skorygowane.

Dalsze, systemowe podejście do ochrony Puszczy Białowieskiej zostanie ściśle określone w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Puszcza Białowieska” oraz w Planie Urządzania Lasu, który dokładnie określi wielkość pozyskania, przewidziane zabiegi i ich lokalizację na kolejne 10 lat. Podczas prac nad tymi dokumentami uwzględnione będą wszelkie dostępne i zweryfikowane publikacje dotyczące inwentaryzacji, m.in. dzięciołów i chrząszczy saproksylicznych.

Aby wspólnie osiągnąć cel, jakim jest skuteczna ochrona przyrody Puszczy Białowieskiej, musimy współpracować – pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, leśnicy, przyrodnicy, naukowcy i strona społeczna – wszyscy muszą zaangażować się w ten proces, którego moderatorem jest i będzie minister środowiska.

Nieprawdziwa jest wypowiedź Roberta Cyglickiego, szefa polskiego Greenpeace, że „wyrąb naturalnych drzewostanów trwa za zgodą wiceministra Zaleskiego, który odpowiada za ochronę przyrody.” Ministerstwo Środowiska zawraca się do polskiego Greenpeace ze stanowczym żądaniem sprostowania tej informacji.

Nieprawdą jest także, że Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziało na apel organizacji pozarządowych, tak jak podało Greenpeace. 15 lutego odpowiedź w zbliżonym do powyższych informacji brzmieniu została przesłana wszystkim sygnatariuszom apelu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz