/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Toruńska Straż Leśna podsumowała miniony rok

Lasy Państwowe

Autor: M. Stopiński
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-02-17


Ponad 400 przypadków kradzieży drewna na łączną miąższość ponad tysiąca metrów sześciennych ujawnili strażnicy leśni nadleśnictw RDLP w Toruniu w ciągu minionego, 2010 r. Te oraz inne dane związane ze szkodnictwem leśnym były przedmiotem analiz podczas rocznej narady komendantów posterunków Straży Leśnej, która odbyła się 15 lutego br. w biurze RDLP w Toruniu.

Kamery zainstalowane w lesie pomagają zidentyfikować sprawców kradzieży drewnaKamery zainstalowane w lesie pomagają zidentyfikować sprawców kradzieży drewnaFot. Lasy Państwowe

Problem kradzieży drewna – pozyskanego i przygotowanego do wywozu, jak i bezpośrednio z pnia – najbardziej dotyka nadleśnictwa Włocławek, Skrwilno i Solec Kujawski. W samym jednak Nadleśnictwie Włocławek, które od lat mocno narażone jest na ten proceder, ilość przypadków kradzieży zmalała o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Najmniej przypadków kradzieży drewna notowali strażnicy leśni w położonych w Borach Tucholskich nadleśnictwach Woziwoda, Dąbrowa i Trzebciny.
    
Chociaż wykrywalność tego typu przestępstw i wykroczeń na terenie RDLP w Toruniu jest wyższa od średniej krajowej, to w wielu jednostkach podjęto próby jej dodatkowego zwiększania poprzez zastosowanie nowoczesnych środków technicznych. Leśnicy mają obecnie możliwość korzystania z sygnalizatorów kradzieży, a także kamer on-line pozwalających na bezprzewodową transmisję obrazu na żywo z miejsc szczególnie narażonych na różne rodzaje szkodnictwa leśnego. Wyposażenie nadleśnictwa w kamery ma także ważny wymiar prewencyjny – informacja o wykorzystywaniu takiego sprzętu powoduje często zmniejszenie ilości przypadków szkodnictwa leśnego na danym terenie. Podczas narady zaprezentowano niewielki bezprzewodowy zestaw, który jest w stanie działać bez zasilania kilka tygodni.
    
Wśród prawie 5 tys. zdarzeń bezprawnego korzystania z lasu większość stanowiły wjazdy pojazdami w miejsca niedozwolone. Wzrost ilości przypadków łamania przepisów w tym względzie wiązał się z ubiegłorocznym urodzajem grzybów. RDLP w Toruniu jest po dyrekcji katowickiej (obejmującą znacznie większy obszar) najbardziej zagrożoną jednostką w tej grupie szkodnictwa leśnego. Choć wiele tego typu, nieświadomie popełnionych przez obywateli, wykroczeń kończyło się jedynie pouczeniami, to Straż Leśna w całym 2010 r. nałożyła 829 mandatów za wszelkie ewidentne przypadki łamania prawa i działania na szkodę środowiska leśnego.

– Poszczególne parametry szkodnictwa leśnego (ilość przypadków, wykrywalność) na terenie RDLP w Toruniu odzwierciedlają ogólnokrajowe tendencje. W tym roku przewidujemy rozbudowane szkolenie dla Straży Leśnej, finansowane ze środków unijnych, ponieważ cały czas pracujemy nad dalszą poprawą wyników naszych posterunków – mówi Robert Paciorek, główny specjalista ds. szkodnictwa leśnego i ochrony mienia RDLP w Toruniu.

Toruńska Straż Leśna podsumowała miniony rok (Zdjęcia: 2)

Kamery zainstalowane w lesie pomagają zidentyfikować sprawców kradzieży drewnaKamery zainstalowane w lesie pomagają zidentyfikować sprawców kradzieży drewna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA