/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Chiński Wielki Mur budowano również z drewna

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2011-02-13


Wielki Mur w Chinach, największa budowla obronna wybudowana ludzkimi rękami, była budowana przede wszystkim z ziemi, kamieni oraz cegły i kojarzy się przede wszystkim z takim widokiem jak załączony na zdjęciu. Tymczasem ostatnie badania archeologiczne potwierdzają zapisy w dawnych kronikach - część Wielkiego Muru zbudowana była z drewna.

Wielki Mur Chiński w okolicy JinshanlingWielki Mur Chiński w okolicy JinshanlingFot. Jakub Hałun, CC

W północno-wschodnich Chinach, w górzystej okolicy miasta Dandong nad Morzem Żółtym, w prowincji Liaoning przy granicy z Koreą Północną, archeolodzy odkryli pozostałości drewnianych umocnień fragmentu Wielkiego Muru z czasów Dynastii Qing - informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Zdaniem naukowców odkryte pozostałości palisady zbudowanej z drewna wierzby powstały w początkowym okresie panowania Dynastii Qing (1644-1911r.) na miejscu starszych umocnień z drewna dębowego, które uległy zniszczeniu ze starości.

Znalezisko potwierdza zapisy w kronikach, według których w konstrukcji niektórych odcinków Wielkiego Muru, wznoszonych lub naprawianych w czasach panowania Dynastii Ming (1368-1644r.), jako budulec wykorzystywano nie tylko kamienie, cegły i ziemię, ale również drewno.

Pierwsze fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego powstały w Okresie Walczących Królestw (475-221r. p.n.e.) dla obrony przed najazdami koczowniczych plemion z północy, ale większość z pozostałych do dzisiaj jego odcinków była wznoszona i rozbudowywana w czasach panowania późniejszych dynastii, w tym Dynastii Ming.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA