/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Ochrona drewna

Koralan® – olej do tarasów i elewacji z drewna

Kurt Obermeier

Autor: Artur Baturo
Źródło: Kurt Obermeier
Data: 2011-02-13


Od dłuższego czasu drewno egzotyczne cieszy się w Polsce dużą popularnością. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne materiał ten można pewnie i bezpiecznie stosować wszędzie tam, gdzie wymagane są produkty o wysokiej trwałości. Wiele firm oferuje wykonanie atrakcyjnych tarasów drewnianych upiększających i ożywiających architekturę domowo-ogrodową. Zastosowanie odpowiednich środków chroniących powierzchnię drewna sprawi, że taras lub elewacja wykonana z cennego drewna egzotycznego przez długi czas wyglądać będzie atrakcyjnie i świeżo.

Taras wykonany z drewna Bangkirai, pomalowany Koralan® HolzölTaras wykonany z drewna Bangkirai, pomalowany Koralan® HolzölFot. Kurt Obermeier

Mimo, że ogromnym atutem gatunków egzotycznych jest ich naturalna trwałość, nie można zapominać o tym, że drewno podczas użytkowania na zewnątrz narażone jest na działanie wielu czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, zmienna wilgotność powietrza, itp., które powodują m.in. zmianę koloru drewna (szarzenie), pękanie czy powierzchowny rozkład drewna.

Olej wodorozcieńczalny do drewna Koralan®

Niemiecka firma Kurt Obermeier GmbH&CO.KG opracowała grupę produktów przeznaczonych do właściwej konserwacji i pielęgnacji tarasów oraz elewacji wykonanych z gatunków egzotycznych. Podstawowym produktem jest innowacyjny, wodorozcieńczalny olej o specjalnej kompozycji naturalnych olejów oraz wosków. Zaolejowane drewno dzięki woskom otrzymuje przyjemną, jedwabiście gładką powierzchnię, która po upływie 2-3 tygodni od zabiegu malowania osiąga wysoki stopień hydrofobizacji, co najłatwiej zaobserwować podczas padającego deszczu.

Ochrona drewna przed UV
Promienie ultrafioletowe światła słonecznego mogą na skórze ludzkiej wywołać oparzenia. To samo promieniowanie szkodzi także niechronionemu drewnu, powodując rozkład substancji lepiszczowej - ligniny. Drewno staje się najpierw brązowe, a z biegiem czasu szare. Włókna drewna rozklejają się, poddana erozji powierzchnia drewna staje się podatna na kolejnych wrogów drewna. Koralan® olej nawet w wersji bezbarwnej (UV Natur) doskonale zabezpiecza drewno przed promieniowaniem UV.

Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć drewno przed słońcem, należy zastosować olej Koralan® w kolorze np. Bangkirai. Pigmentowanie powłoki oleju, transparentnymi pigmentami z tlenkiem żelaza i dwutlenkiem tytanu  pozwala na zdecydowane zwiększenie ochrony drewna przed wpływem promieni UV oraz stanowi jednocześnie jego dodatkową dekorację.

Właściwa pielęgnacja drewna
Zabiegi pielęgnacyjne należy z reguły przeprowadzać raz w roku. W tym celu należy powierzchnie tarasu zmyć specjalnym środkiem czyszczącym Koralan® Holzreiniger. Zabieg polega na naniesieniu środka w odpowiednim rozcieńczeniu na powierzchnię drewna (w zależności od stopnia zabrudzenia), wyszczotkowaniu i spłukaniu wodą. W celu usuwania zielonych nalotów z glonów można skorzystać ze środka Koratect Antibelag. W komplecie produktów do pielęgnacji znajduje się również środek do odszarzania powierzchni drewna, który przywraca drewnu naturalnie świeży wygląd i ma zastosowanie do wszystkich rodzajów drewna twardego i miękkiego stosowanego na zewnątrz, np. stare deski tarasowe i zszarzałe meble ogrodowe. Ostatnią operacją w trakcie odświeżania tarasu jest naniesienie jednej warstwy oleju.

Nie tylko drewno egzotyczne
Do desek tarasowych wykonanych z drewna gatunków europejskich można zastosować Koralan® olej do drewna Spezial, który należy nanosić dwukrotnie.  Wstępna impregnacja olejem  wyrównuje różnice chłonności drewna a nałożenie kolejnej warstwy pozwala uzyskać równomierną powłokę i zapewnia pełną ochronę. Koralan® Olej Spezial łączy w sobie filozofię naturalnego oleju z nowoczesną ochroną drewna. „Spezial“ oznacza działanie substancji czynnych wobec grzybów wywołujących siniznę, powodujących przebarwienia, wobec grzybów wywołujących zgniliznę oraz ochronę przed pleśnią. Koralan® Olej Spezial poddany został badaniom skuteczności, toksykologii i ekotoksykologii w ramach procedury dopuszczenia do obrotu zgodnie z Dyrektywą Biocydową, spełnia również wymogi Dyrektywy VOC 2010.

Wobec wszystkich powierzchni impregnowanych Olejem Koralan® i Olejem Spezial mają zastosowanie następujące zasady: Dzięki doskonałym właściwościom penetracji na powierzchni drewna nie powstaje żadna powłoka; oleje Koralan® nie złuszczają się, pomalowane nimi powierzchnie można bez trudu pielęgnować! W olejach Koralan® stosuje się szczególnie odporne na promienie UV transparentne pigmenty. Pomalowana w ten sposób powierzchnia w pełni podkreśla strukturę i piękno drewna i jest jednocześnie doskonale zabezpieczona.

Koralan® – olej do tarasów i elewacji z drewna (Zdjęcia: 2)

Taras wykonany z drewna Bangkirai, pomalowany Koralan® HolzölHydrofobizacja powierzchni za pomocą Koralan® Holzöl

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz