/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mondi Świecie chce odzyskać elektrociepłownię

Mondi Świecie, PEP

Autor: dja
Źródło: Mondi Świecie, PEP
Data: 2011-02-08


Mondi Świecie złożyło w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej pozew przeciwko Polish Energy Partners o ustalenie możliwości wykonania opcji call spółki ciepłowniczej Saturn Management.

Określona w pozwie wartość przedmiotu sporu jest równa cenie sprzedaży 100% udziałów spółki Saturn Management oraz ogółu praw i obowiązków PEP jako komandytariusza spółki SM sp.k. w ramach Dobrowolnej Opcji Call obliczonej na podstawie formuły zawartej w umowie generalnej i wynosi 28.815 tysięcy euro (ok. 112,076 mln zł).

Postępowanie arbitrażowe zostało wszczęte w celu potwierdzenia, że Mondi Świecie ma prawo wykonania Dobrowolnej Opcji Call poprzez przyjęcie złożonej spółce przez PEP w dniu 29 kwietnia 2002r. oferty sprzedaży 100% udziałów spółki Saturn Management Sp. z o.o. oraz ogółu praw i obowiązków PEP jako komandytariusza spółki SM sp.k. i nabycie tych udziałów oraz praw i obowiązków za cenę określoną na podstawie formuły zawartej w Umowie Generalnej.

Do SM sp.k. należy elektrociepłownia obejmująca zespół składników majątkowych przeznaczonych do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (w szczególności, składniki majątkowe zakupione od Mondi Świecie S.A. w kwietniu 2002r.), które są dzierżawione przez Mondi Świecie S.A. na podstawie Umowy Dzierżawy z 29 kwietnia 2002r. W tym samym dniu została również zawarta przez Spółkę i SM sp.k. Umowa o Świadczenie Usługi Operatorskiej i Wzajemnej Współpracy Stron. Mondi Świecie, PEP i SM sp.k. są także stronami Umowy Generalnej z dnia 29 kwietnia 2002r., która określa zasady, warunki i terminy wdrażania umów zawartych w dniu 29 kwietnia 2002 r. oraz formułę określenia ceny sprzedaży udziałów Saturn Management Sp. z o.o. i ogółu praw i obowiązków PEP jako komandytariusza SM sp.k. w ramach Dobrowolnej Opcji Call.

Wykonanie Dobrowolnej Opcji Call umożliwi Mondi Świecie przejęcie kontroli nad elektrociepłownią dostarczającą spółce większą część jej zapotrzebowania na energię elektryczną oraz całość zapotrzebowania na energię cieplną i parę, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych. Mondi Świecie spodziewa się, że takie przejęcie doprowadzi do istotnego ograniczenia jej kosztów w zakresie wytwarzania energii.

Według Polish Energy Partners, stanowisko Mondi pozbawione jest nie tylko podstaw prawnych (merytorycznych), lecz jest także wadliwe z formalnego punktu widzenia. "W postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym PEP przedstawi argumentację wykazująca bezzasadność roszczeń Mondi. Nie ma żadnych powodów, aby ewentualne przeniesienie własności EC Saturn na Mondi, niezależnie od rodzaju transakcji, było oparte o cenę inną niż rzeczywista wartość EC Saturn. Cena wskazana przez Mondi rażąco od tej wartości odbiega" – pisze w swoim komunikacie zarząd Polish Energy Partners.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz