/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy dla ludzi - Międzynarodowy Rok Lasów

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2011-02-07


Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zainaugurowała Międzynarodowy Rok Lasów. Jego główne przesłanie „Lasy dla ludzi” ma uświadomić, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi na całym świecie. W otwarciu obchodów, które odbyło się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.

Międzynarodowy Rok LasówMiędzynarodowy Rok LasówFot. UN

Aby podnieść świadomość na temat zarządzania lasami, potrzeby ich ochrony i zrównoważonego rozwoju ONZ na 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego w grudniu 2006r., ustanowiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów (MRL).

Oficjalne rozpoczęcie światowych obchodów MRL odbyło się 2 lutego br. podczas IX sesji Forum Leśnego ONZ (UNFF9) w Nowym Jorku. Wzięli w niej udział przywódcy państw z całego świata i eksperci leśnictwa.

- Fizyczny, ekonomiczny i duchowy dobrobyt każdego z nas, wszystkich siedmiu miliardów ludzi na Ziemi, jest zależny od dobrego stanu naszych ekosystemów leśnych. Przez cały rok 2011 będziemy podkreślać tę zależność między lasami a ludźmi
– powiedział Jan McAlpine, dyrektor Sekretariatu Forum Leśnego ONZ.

Z kolei Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, który uczestniczył posiedzeniu okrągłego stołu pt. „Las dla ludzi” podczas segmentu wysokiego szczebla dziewiątej sesji UNFF podkreślił: - Jak wszystkie lasy na całym świecie, lasy europejskie mogą polepszać jakość życia. Mają istotną rolę do odegrania szczególnie w zakresie redukowania zmian klimatycznych, dostarczania energii, ochrony wód i wielu innych komponentów, które są konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków życia społeczeństwom.

Do celów komunikacyjnych Międzynarodowego Roku Lasów należą rozbudzenie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat dobrego stanu europejskich lasów, a także uświadomienie społeczeństwu, że lasy zarządzane zgodnie z zasadami trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej są źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko (m.in. pochłaniają węgiel) oraz zapewniają miejsca pracy i piękne środowisko do życia i wypoczynku człowieka. Kolejnym z celów jest zwiększenie atrakcyjności drewna jako surowca i źródła energii poprzez uświadomienie społeczeństwu zdolności odnawiania się lasów europejskich.

Forum ONZ ds. Lasów (United Nations Forum on Forests) powstało w 2000 r. i stanowi platformę dla międzynarodowej współpracy i działań krajowych zmierzających do zapobiegania degradacji lasów, redukcji procesu deforestacji oraz zmniejszenia ubóstwa wśród ludności zamieszkującej lasy. Jego zadaniem jest wspieranie zarządzania, ochrony i zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów lasów.

***
Lasy dają schronienie 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1.6 miliarda ludzi utrzymuje się dzięki ich zasobom. 30 proc. zasobów leśnych wykorzystywanych jest do produkcji artykułów drzewnych i innych. W lasach, które pokrywają 31 proc. całkowitej powierzchni ziemi, żyje 80 proc. różnorodnych gatunków wszystkich żywych organizmów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz