/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zakłady energetyczne będą płacić Lasom Państwowym

Lasy Panstwowe

Autor:
Źródło: Lasy Panstwowe
Data: 2011-02-03


Możliwość ustanowienia przez Lasy Państwowe służebności przesyłu oraz służebności drogowej na rzecz przedsiębiorstw energetycznych wprowadziła nowelizacja ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, podpisana we wtorek 1 lutego przez prezydenta.

Nowe przepisy przewidują, że nadleśniczy za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych będzie mógł ustanowić służebność drogową (możliwość dojazdu do urządzeń energetycznych) lub służebność przesyłu (możliwość korzystania z terenu, na którym znajdują się urządzenia przesyłowe). W ten sposób operatorzy energetyczni będą mieli dostęp do linii energetycznych biegnących przez tereny lasów w celu prowadzenia prac eksploatacyjnych, modernizacyjnych czy sprawniejszego usuwania awarii, a także możliwość wycinki drzew lub krzewów spod tych linii bez dodatkowej zgody LP.

Lasy Państwowe będą natomiast otrzymywały odszkodowania za usunięte przez energetyków drzewa lub krzewy. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy usunięcie drzew lub krzewów jest konieczne do utrzymania bezpiecznej pracy urządzeń. Lasy otrzymają także wynagrodzenie za służebność drogową na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym.

Za samo ustanowienie służebności przesyłu operatorzy energetyczni będą płacić Lasom Państwowym wynagrodzenie w wysokości podatków i opłat ponoszonych przez LP od części udostępnionego terenu. Jest to przepis szczególnie ważny dla lasów, ponieważ do tej pory musiały one same opłacać podatek leśny lub kilkukrotnie wyższy podatek od nieruchomości, mimo że na udostępnionych terenach, którymi faktycznie władały przedsiębiorstwa energetyczne, nie mogą sadzić drzew.

Firmy energetyczne unikały podpisywania z lasami umów dzierżawy lub najmu gruntów, by nie ponosić dodatkowych kosztów. Sprawy podatków trafiły w końcu do sądów. Nadleśnictwa wytoczyły już 23 sprawy o bezumowne korzystanie z gruntów przez przedsiębiorstwa energetyczne. Do tej pory wygrały już 16, a pozostałe są w toku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

No to teraz prywatni właściciele, również mogą żądać od Zakładów Energetycznych...

... takich samych warunków korzystania z gruntów w celu przesyłu i konserwacji sieci...

Arner [2]Odpowiedz na ten komentarz2011-02-04 19:29:55

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz