/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe: 5,3 mld zł ze sprzedaży drewna w 2010

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2011-02-02


5,3 mld zł uzyskały w 2010r. Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna. W sumie zaoferowano 33,7 mln m3 tego surowca. W tym roku Lasy zamierzają sprzedać ponad 34 mln 3 drewna - poinformował na konferencji prasowej zastępca dyrektora generalnego LP Tomasz Wójcik.

Fot. Drewno.pl

- W 2010 roku osiągnęliśmy ceny rekordowe, w stosunku do wysokich cen z 2007r. były one wyższe o ok. 4%. - powiedział Wójcik.

Plan na rok 2011 zakłada pozyskanie 34,2 mln m3 drewna i sprzedaż 33,9 mln m3 drewna. W aukcjach na pierwsze półrocze 2011r. zakupione zostało 99,8% wystawionej na sprzedaż masy. Średnia cena wywoławcza za surowiec wynosiła 148 zł za m sześc., drewno zostało sprzedane średnio po 208 zł za m sześc. W stosunku do analogicznego okresu 2010r. ceny wzrosły o 14% - Spodziewamy się, że jeżeli ceny utrzymają się na tym poziomie, to drewno w tym roku w stosunku do ubiegłego będzie droższe o ok. 10% - poinformował Wójcik.

Obecnie największe zainteresowanie jest średniowymiarowym drewnem (tzw. papierówką) drzew iglastych, w tym przypadku ceny transakcji przebiły ceny wywoławcze nawet o 40%. Mniej chętnych jest na wielkowymiarowe drewno liściaste. Z gatunków liściastych najłatwiej sprzedaje się drewno brzozowe i bukowe - zaznaczył Wójcik.

Dodał, że w ubiegłym roku Lasy zwiększyły sprzedaż drobnego drewna i pozostałości zrębowych, które są przeznaczone wyłącznie dla energetyki. Wcześniej taki asortyment nie był wykorzystywany, często pozostawał w lesie. Na razie nie ma zbyt dużego zapotrzebowanie na drewno ze strony energetyki, ale sytuacja ta może zmienić się, gdyż wiele elektrowni kończy instalacje do spalania drewna twardego - wyjaśnił wiceszef LP.

Wójcik odnosząc się do planów ministerstwa gospodarki, by uznać drewno za biomasę, powiedział, że rynek energetyki odnawialnej będzie się rozwijał, a najłatwiejszym do pozyskanie i najefektywniejszym źródłem biomasy w naszym kraju jest drewno. Dodał, że podobnie dzieje się w Niemczech, gdzie według szacunków, w 2010r. 25% pozyskanego drewna spalono w kotłach.

Obecnie głównymi odbiorcami drewna z LP są tartaki oraz przemysł celulozowy i płyt wiórowych. W detalu sprzedawane jest ok. 5,5 mln m3 drewna, z czego ponad 80%. to drewno opałowe - mówił Wójcik.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Drewno "drobne" i pozostałości zrębowe

Zapotrzebowanie na tego rodzaju surowiec jest ogromne, ale Lasy na razie nadal nie umieją go sprzedawać, prawidłowo przygotować na zrębach, stosują nieprawidłowe przeliczniki dla zrębki opałowej. Co więcej - nagminnie zawyżają ceny pozostałości.

Mikołaj Rudawski [1]Odpowiedz na ten komentarz2011-02-03 17:31:13

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz