/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Safwood wciąż na dnie

Drewno.pl

Autor: Marcin D.
Źródło: Drewno.pl
Data: 2011-01-30


Jeszcze pół roku temu włoska firma Safwood informowała o inwestycji wartej 125 mln euro. Jednak w październiku 2010r. prasa poinformowała o oszustwach podatkowych popełnionych przez członków zarządu. Dziś akcje spółki na paryskiej giełdzie to mniej niż 10% wartości sprzed roku.

Kurs akcji Safwood na paryskiej giełdzieKurs akcji Safwood na paryskiej giełdzieFot. Bloomberg

Plany spółki obejmowały budowę fabryki płyt OSB w rosyjskiej Republice Komi, gdzie znajdują się dwa największe zakłady Safwood. Koszt inwestycji szacowano na 125 mln euro, z czego 52,5 mln miały stanowić środki własne, a 72,5 mln - fundusze pozyskane w formie kredytu. Safwood planował rozpocząć produkcję płyt OSB w lutym 2012 roku i do końca roku wyprodukować 376.000 m3 płyt OSB.

Tymczasem w październiku 2010r. w konsekwencji ujawnionych przez prasę informacji na temat oszustw podatkowych o łącznej wartości 60 mln euro, zdymisjonowano zarząd spółki. Siedem osób zostało oskarżonych o współudział przy wystawianiu fałszywych faktur. Rada nadzorcza powołał niezależnego dyrektora, Generoso Galluccio. Firma chciała w ten sposób zapewnić akcjonariuszy, banki, instytucje finansujące i sądy, że sytuacja jest pod kontrolą. Mimo to w ciągu kilku dni wartość akcji Sofwood na paryskiej giełdzie spadła o 70% a w następnych tygodniach akcje taniały jeszcze bardziej. Mimo zabiegów spółce wciąż nie udało się odzyskać zaufania inwestorów, dziś akcje Safwood stanowią mniej niż 10% wartości sprzed roku.

Firma Safwood powstała w 1991 roku, od 2006r. jest obecna na paryskiej giełdzie. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży drewna oraz produktów pochodnych. Oferuje m.in. tarcice, panele laminowane, płyty klejone z listew litych, listwy strugane profilowane. Firma działa poprzez swoje spółki zależne, wyspecjalizowane w poszczególnych etapach przetwarzania drewna. Jedną z nich jest działający na terenie Polski (powiat konecki) Zakład Drzewny M.D., zatrudniający ok. 200 osób.

Według raportu finansowego za rok 2009r. Grupa Safwood odnotowała obroty w wysokości 118,9 mln euro (wzrost o 20% w stosunku do roku poprzedniego) oraz zysk netto na poziomie 3,2 mln euro (wzrost o 88%).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA