/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Chcesz kupić meble? Zrób to świadomie!

Kolekcja Mebli Klose

Autor: Łukasz Matwiej
Źródło: Kolekcja Mebli Klose
Data: 2011-01-28


Ostatnie lata udowadniają, że jako konsumenci jesteśmy coraz lepiej wyedukowani. Nasza świadomość zakupowa rośnie, a wraz z nią zwiększają się nasze wymagania. Świadomy wybór, uwzględniający nasze potrzeby jest bardzo ważny przy zakupach dóbr trwałego użytku takich jak meble. Jest to przecież zakup na kilka lat i nie warto tego robić w pośpiechu. Jeśli przy zakupie popełnimy błąd, w najlepszym przypadku ucierpi nasz portfel, w najgorszym – nasze zdrowie.

LifelineLifelineFot. Kolekcja Mebli Klose

Podejmując decyzję o zakupie mebla powinniśmy sobie uświadomić dwie bardzo istotne kwestie: jakie ma być jego przeznaczenie – do siedzenia, leżenia, pracy, spożywania posiłków czy przechowywania oraz czy dany mebel jest funkcjonalny - a więc czy jego konstrukcja dostosowana jest do cech fizycznych i psychicznych użytkownika oraz warunków i sposobu użytkowania mebla.

Przy czym nie można tutaj mylić pojęcia funkcji i funkcjonalności - każdy mebel spełnia jakąś funkcję (np. krzesło jest meblem do siedzenia), ale niekoniecznie ten sam mebel będzie funkcjonalny (zbyt wysokie krzesło, zbyt niskie oparcie, za płytkie siedzisko itp.). Funkcjonalność jest zatem najważniejszym kryterium, które powinniśmy uwzględniać przy zakupie mebli.

Jeśli chcemy kupić meble do siedzenia zwróćmy szczególna uwagę na:
- wysokość siedziska, jego głębokość i twardość,
- wysokość i kąt pochylenia oparcia,
- materiał części tapicerowanej i skład kompozytu tkanin użytych w warstwie wyściełającej i pokryciowej,
- wymiary i stateczność mebla.

Jeśli w nowym roku marzy Ci się nowe łóżko lub choćby tylko wymiana materaca to sprawdź:
- piktogramy informujące o budowie materaca,
- czy zastosowana jest płyta lateksowa - zapewniająca swobodny przepływ powietrza oraz blokująca rozwój bakterii,
- czy użyto antyalergicznej owaty – pełniącej funkcję ocieplenia materaca ale zapewniającej także dobrą wentylację,
- czy zastosowano pokrowiec hypoalergiczny - posiadający zamek błyskawiczny wszyty w sposób ułatwiający zdejmowanie, wykonany z wysokiej jakości tkaniny (istnieje możliwość prania pokrowca materaca),
- czy zastosowano siatkę wentylującą
- jaka jest twardość (sztywność) leżyska.

Przed zakupem należy się położyć w pozycji na plecach, a następnie lekko wsunąć otwartą dłoń pod plecy w okolicach części lędźwiowej. Jeśli dłoń wsuwa się z dużym oporem - leżysko jest zbyt miękkie (na nasz kręgosłup będą działały zbyt duże momenty gnące), jeśli zbyt lekko – leżysko jest zbyt twarde (kręgosłup będzie miał zbyt mało punktów podparcia, przez co pojawią się niekorzystne siły tnące), jeśli dłoń wsunie się z lekkim oporem – jest to materac o odpowiedniej miękkości.

Jeśli chcesz kupić meble do pracy lub spożywania posiłków, to przeanalizuj:
- czy ich wysokość jest dopasowana do wysokości użytkownika (ewentualnie użytkowników), przy czym istotną różnicą jest już zmiana wysokości o 2 cm,
- konfliktowość rozstawienia nóg w stołach,
- czy powierzchnia płyty roboczej charakteryzuje się odpowiednią odpornością na ścieranie i zarysowania adekwatnie do przeznaczenia mebla.

 W przypadku gdy planujemy zakup mebli do przechowywania powinniśmy sprawdzić:
- wymiary głębokości szafek (chodzi o ich dostępność),
- głębokość i powierzchnię użytkową pojemników,
- jakość zastosowanych zawiasów puszkowych oraz prowadnic szuflad (atesty, żywotność),
- czy ściana tylna jest w jednym kawałku, czy też ze względu na konieczność zmniejszenia rozmiaru paczki została pocięta na kilka elementów. Ściana tylna „w kawałkach” może znacznie obniżyć sztywność takiego mebla, co przy dużych gabarytach nie zawsze jest bezpieczne dla użytkownika.

Pamiętajmy podejmując decyzję o zakupie mebla powinniśmy kierować się funkcjonalnością, komfortem użytkowania, ergonomią, a więc i bezpieczeństwem użytkowania mebla, a dopiero na końcu estetyką wykonania i ceną. Jeśli uwzględnimy wszystkie te wymogi możemy  śmiało iść na zakupy!

Chcesz kupić meble? Zrób to świadomie! (Zdjęcia: 3)

LifelineSypialnia MultiformJadalnia Apart

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA