/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

RDLP w Radomiu jako pierwsza zdobyła certyfikat PEFC

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2011-01-27


25 stycznia 2011r. odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu PEFC dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. To pierwsza jednostka w strukturach PGL Lasy Państwowe, która otrzymała taki certyfikat. Wyniki audytu przeprowadzonego w procesie certyfikacji potwierdziły, że gospodarka leśna jest tu prowadzona w sposób prawidłowy i w zgodzie z międzynarodowymi standardami.

RDLP w Radomiu jako pierwsza zdobyła certyfikat PEFCRDLP w Radomiu jako pierwsza zdobyła certyfikat PEFCFot. Lasy Państwowe

PEFC (Programme for Endorsement of Forest Certification) jest unikalnym systemem oznaczania, który informuje, że wskazane drewno i produkty drzewne pochodzą z lasów gospodarowanych w sposób trwały i zrównoważony. Jest to największa organizacja, która kontroluje 200 mln ha lasów na świecie.

RDLP w Radomiu rozpoczęła starania o przyznanie certyfikatu PEFC w grudniu 2009 r. Przygotowania do procesu certyfikacji polegały m.in. na serii szkoleń personelu. Objęły one w pierwszej kolejności pracowników dyrekcji i kierowników podległych jednostek. Następnie przeprowadzono szkolenia w nadleśnictwach. W ramach przetargu publicznego wyłoniono firmę, która przeprowadziła proces certyfikacji. Dwuetapowy audyt w biurze RDLP i pięciu wylosowanych nadleśnictwach przeprowadził w październiku 2010 r. Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie. Wynik był pozytywny, a raport audytorów nie zawierał uwag.

Uroczyste wręczenie certyfikatu PEFC odbyło się 25 stycznia 2011 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni-Letnisku, podczas specjalnej konferencji z udziałem przedstawicieli PEFC, Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przemysłu drzewnego. Przedstawiciel PEFC Thorsten Arndt zwrócił uwagę, że w Wielkiej Brytanii i Holandii około dwóch trzecich drewna na rynku posiada certyfikat PEFC. Polska jest na początku tej drogi i pierwsze partie drewna z logo PEFC będą pochodziły z radomskiej dyrekcji.

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa i przedstawiciel PEFC w Polsce, podkreślił, że wręczenie tego certyfikatu to zaszczyt, bo gospodarka leśna jest tu prowadzona tak, jak byśmy chcieli, żeby była prowadzona w całym świecie. – Zdobycie certyfikatu PEFC jest kolejnym dowodem, że prowadzona przez radomskich leśników gospodarka leśna oparta jest na zasadach akceptowanych na całym świecie. Dzisiejsze wydarzenie otwiera nam nowe rynki zbytu surowca drzewnego wśród firm, dla których certyfikat jest kluczem dotarcia do klientów. Jest również wyzwaniem, aby nie odstępować na krok od zasad zrównoważonej gospodarki leśnej – powiedział dyrektor RDLP w Radomiu Adam Wasiak, odbierając certyfikat.

Warto podkreślić, że RDLP w Radomiu jest obecnie jedyną jednostką w strukturach Lasów Państwowych, która posiada dwa najważniejsze certyfikaty w branży leśnej i drzewnej – PEFC i FSC.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz