/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

SOKiK podtrzymał karę 1,5 mln zł nałożoną na Lasy Państwowe

UOKiK

Autor: oprac. dja
Źródło: UOKiK
Data: 2011-01-25


Zasady sprzedaży drewna stosowane przez Lasy Państwowe miały charakter antykonkurencyjny orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzając wcześniejszą decyzję Prezes UOKiK.

Fot. Drewno.pl

Wyrok SOKiK dotyczy decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z grudnia 2008 roku. Jak wykazało przeprowadzone postępowanie, PGL Lasy Państwowe blisko 80% drewna sprzedawało poprzez rokowania internetowe do których mogli przystąpić wyłącznie dotychczasowi kontrahenci Lasów Państwowych. Ilość drewna, jaką można było nabyć w ten sposób, była również ograniczona – wynikała z historii zakupowej i nie mogła przekroczyć ilości drewna nabytego rok wcześniej. W związku z tym, w trybie rokowań internetowych surowca drzewnego nie mogli nabyć ani dotychczasowi kontrahenci planujący rozwój swojego przedsiębiorstwa, ani nowi - wchodzący na rynek.

Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu, nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna. Stosowana przez Lasy praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji pomiędzy przetwórcami drewna i przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. UOKiK nałożył na PGL Lasy Państwowe karę finansową w wysokości 1,5 mln zł.

Lasy Państwowe skorzystały z przysługującego mu prawa i odwołały się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2011 roku SOKiK potwierdził decyzję Prezes UOKiK, oddalając odwołanie Lasów Państwowych. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę pieniężną. Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym, jednak Lasy Państwowe najprawdopodobniej nie będą do niego odwoływać.

Niezależnie od złożonego odwołania, Lasy Państwowe wprowadziły bardziej konkurencyjne zasady sprzedaży drewna. W 2010r. do sprzedaży w trybie przetargu ograniczonego (rokowań internetowych) skierowano 50% masy sprzedawanego, na 2011r. ma być to 55% planowanego pozyskanego drewna surwca. Pozostałe 45% masy sprzedawne jest w drodze aukcji elektronicznych w których może wziąć udział każdy przedsiębiorca. Tym samym podmioty planujące wejście na rynek bądź rozwój swej działalności mają większą możliwość zakupu drewna niż kilka lat temu, kiedy w otwartej sprzedaży znajdowało się zaledwie niecałe 7% surowca posiadanego przez Lasy Państwowe.

– Oczekiwaliśmy rozstrzygnięcia korzystnego dla Lasów Państwowych. Warto jednak podkreślić, że wyrok potwierdza słuszność podjętych przez ostatnie dwa lata decyzji dotyczących sprzedaży drewna – komentuje wyrok SOKiK Marian Pigan, dyrektor generalny LP.

Zasady sprzedaży drewna są od lat punktem spornym pomiędzy Lasami Pastwowymi i przemysłem drzewnym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA