/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rzeczpospolita: Drewno - towar poszukiwany

Rzeczpospolita

Autor: Aneta Stabryła, skrót dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2011-01-12


To może być trudny rok dla firm przetwarzających drewno. Surowca coraz bardziej brakuje, a jego ceny rosną - pisze "Rzeczpospolita". W tym samym numerze dziennika, Marian Pigan - dyrektor generalny Lasów Państwowych, odpowiada: Lasy nie są fabryką drewna o nieograniczonych możliwościach. Mamy ograniczenia w postaci przepisów i zasad zrównoważonej gospodarki, która ma zapewniać zachowanie lasów w dobrej kondycji i pomnażanie ich zasobów.

Papierówka - towar deficytowyPapierówka - towar deficytowyFot. Drewno.pl

Polski przemysł papierniczy przerabia rocznie ok. 5 mln m sześc. drewna. Już niemal połowę surowca musi kupować za granicą lub od właścicieli lasów prywatnych, bo na rynku go brakuje.

Zdaniem Zbigniewa Fornalskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Papierników Polskich, Lasy Państwowe celowo zaniżają podaż drewna, by w warunkach niedoboru uzyskać wyższe ceny, pogarszając w ten sposób konkurencyjność przemysłu przetwarzającego drewno.

Takie zarzuty odpiera Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Co roku zwiększamy pozyskanie drewna, a wielkość pozyskania nie jest kwestią administracyjnej decyzji, tylko możliwości stwarzanych przez przyrodę.

Brakuje również drewna dla producentów płyt drewnopochodnych. Sytuację na rynku surowca pogarsza konkurencja ze strony elektrowni otrzymujących dopłaty za produkcję ciepła z tzw. ekologicznych surowców. – Szacujemy, że w skali roku energetyka pali już ok. 1,5 – 2 mln m3 drewna – mówi Antoni Hikiert, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych.

Zdaniem Bogdana Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego problemem jest także fakt, że polski surowiec kupują coraz częściej duże zagraniczne koncerny. – Robią to poprzez pośredników i oferują ceny ewidentnie zawyżone ponad rzeczywistą wartość drewna. Skutek jest taki, że polskie firmy przepłacają, nie chcąc pozostać bez surowca. 

Branża drzewna krytykuje zasady sprzedaży drewna ustanowione przez Lasy Państwowe i domaga się wprowadzenia umów długoterminowych. - Wprowadzenie takich umów zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach i mam nadzieję, że prace nad nim zostaną sfinalizowane w tym roku. Jest to kwestia, która zostanie rozstrzygnięta na poziomie Ministerstwa Środowiska - mówi Pigan.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

prawda to

"Zdaniem Zbigniewa Fornalskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Papierników Polskich, Lasy Państwowe celowo zaniżają podaż drewna, by w warunkach niedoboru uzyskać wyższe ceny, pogarszając w ten sposób konkurencyjność przemysłu przetwarzającego drewno. " PRAWDA

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2011-01-12 09:24:56

Zgłoś nadużycie

Pewnie ze to prawda .!!!!

Od 12 lat zajmuję się drewnem . I od 12 lat lasy mówią jedno , a robią drugie.
Że mnie jakiś głos podkusił żeby inwestować w przemysł drzewny.....
LP to jest koń z którym nie da rady sie kopać niestety .

ze stazem 12 letnim [29]Odpowiedz na ten komentarz2011-01-15 10:09:23

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA