/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso zainwestuje w Ostrołęce 285 mln euro

Stora Enso

Autor: dja
Źródło: Stora Enso
Data: 2011-01-12


Stora Enso zainwestuje 285 mln euro w nową linię produkcji tektury falistej. Zakład zlokalizowany zostanie na terenie należącej do koncernu fabryki w Ostrołęce.

Tektura falistaTektura falistaFot. Stora Enso

Celem Stora Enso jest wzmocnienie pozycji w segmencie opakowań z tektury falistej na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Inwestycja warta 285 mln EUR ma zostać ukończona w pierwszym kwartale 2013 roku. Nowa linia produkcyjna zastąpi pracujący obecnie w Ostrołęce ciąg produkcyjny PM2. Nowa linia posiadać będzie większą zdolność produkcyjną oraz nowe możliwości w zakresie oferowanych produktów, co pozwoli nie tylko odnowić ofertę, ale również zmniejszyć koszty poprzez usprawnienie ciągu technologicznego lekkiej tektury wytwarzanej z makulatury.

- Wzmocnienie pozycji konkurencyjnej w segmencie opakowań na rozwijających się rynkach Europy Środkowej i Wschodniej znajduje się w centrum naszej strategii rozwoju. Inwestycja w Ostrołęce to kolejny, konkretny krok w budowaniu trwałego i dochodowego wzrostu Grupy - mówi Jouko Karvinen, CEO Stora Enso. 

- Popyt na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej gwałtownie wzrasta. Inwestycja wspiera cele Stora Enso związane z oferowaniem wymagającym klientom nowych rozwiązań w zakresie opakowań - dodaje Mats Nordlander, Wiceprezes Wykonawczy Obszaru Biznesowego Opakowania. 

- Makulatura jest dominującym surowcem do produkcji tektury falistej przeznaczonej na opakowania i wciąż wygrywa z włóknami pierwotnymi pozyskiwanymi z drewna. Rynek opakowań transportowych w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosła i będzie rósł o ponad 5% rocznie. Inwestycja będzie wspierać nasz rozwój i wzrost samowystarczalności Stora Enso w zakresie tektury falistej z 35% do 60% oraz wyraźnie poprawi konkurencyjność kosztową segmentu opakowań przemysłowych. Zintegrowana produkcja papieru z recyclingu, właśnie ukończona, nowa, wydajna elektrownia oraz planowana linia produkcyjna sprawi, że fabryka w Ostrołęce stanowić będzie wzorzec w zakresie kosztów i oferty produktowej w Europie  - wyjaśnia Nordlander.

Grupa Stora Enso posiada 20 zakładów produkujących opakowania z tektury falistej zlokalizowane w Finlandii, Szwecji, Rosji, Polsce, na Węgrzech i w Krajach Nadbałtyckich. Ich łączna zdolność produkcyjna to 1.3 mld m2 opakowań z tektury falistej, do produkcji której zużyto w 2010r. ok. 560.000 ton tektury.

Roczna zdolność produkcyjna zakładu w Ostrołęce (należącego do segmentu Stora Enso Opakowania Przemysłowe) to ok. 270.000 ton tektury i papieru opakowaniowego. Roczna zdolność produkcyjna nowej maszyny wynosić będzie ok. 455.000 ton tektury.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz