/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

FSC: Nowe, bardziej elastyczne wymogi stosowania znaku FSC

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2011-01-05


FSC opublikowało nową, uaktualnioną wersję standardu dotyczącego korzystania ze znaków towarowych FSC (FSC-STD-50-001 wersja 1-2). W nowym standardzie uwzględniono uwagi najczęściej zgłaszane przez posiadaczy certyfikatów FSC.

Logo FSC zastosowane na fotograficznym tle na stronie www.fsc.dkLogo FSC zastosowane na fotograficznym tle na stronie www.fsc.dkFot. FSC

Zaktualizowany standard wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym, zastępując swoją poprzednią wersję (FSC-STD-50-001 wersja 1-1). Ponieważ aktualizacje polegają przede wszystkim na złagodzeniu istniejących przepisów i nie wprowadzają nowych znaczących obostrzeń, posiadacze certyfikatów nie powinni mieć problemów z dostosowaniem się do nowych wymogów.

Główne zmiany wprowadzone przez nową wersję standardu:
- Obramowanie etykiet produktowych może być teraz pomijane (punkt 10.2 i 10.2.1 normy);
- W przypadku niewielkich materiałów o określonych wymiarach istnieje możliwość zastosowania logo FSC o wysokości wynoszącej zaledwie 7 mm (wcześniej znak musiał mierzyć przynajmniej 10 mm) (zob. punkt 11.8.1);
- Mini etykiety FSC mogą być stosowane na opakowaniach i materiałach drukowanych które nie przekraczają określonych w normie wymiarów (punkt 3.3.1);
- Jednostki certyfikujące zyskały uprawnienia do wydawania zezwoleń umożliwiających umieszczanie etykiet FSC na wzorzystym lub fotograficznym, ale „nieabsorbującym” tle (przykład poniżej) (punkt 10.14).

Przedłużony okres stosowania "starych" standardów
FSC przedłużyło także ostateczny termin odejścia od wcześniejszych standardów dotyczących znaku towarowego (FSC-STD-40-201 i FSC-TMK-50-201) do 1 lipca 2011. Materiały takie jak oznakowane produkty czy publikacje drukowane, których zgodność z wcześniejszymi wymogami dotyczącymi znaku towarowego FSC zostanie zatwierdzona przed upływem tego terminu, mogą być dystrybuowane do wyczerpania zapasów.

Obecna aktualizacja jest już drugą z kolei aktualizacją wprowadzoną przez FSC od czasu opublikowania nowego standardu, pierwsza publikacja nastąpiła 5 stycznia 2010 roku.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA