/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dan-Trak wygrał w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2010-12-29


Polskie przepisy, odmawiające podatnikom prawa do odliczania VAT z faktur wystawionych przez firmy niezarejestrowane dla potrzeb VAT, są sprzeczne z prawem UE - orzekł w środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie dotyczącej firmy PHU Dan-Trak.

W latach 2004-2006 Dan-Trak nabywał usługi od firmy, która jak się okazało nie zarejestrowała się dla potrzeb VAT, mimo że miała taki obowiązek. Wystawiała faktury, choć sama nie rozliczała się z VAT. Organy skarbowe odmówiły Bogusławowi D. prawa do odliczenia VAT, wynikającego z faktur od firmy Dan-Trak. Argumentowały, że - zgodnie z polskim prawem - odliczenie VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy wystawcą faktur jest zarejestrowany podatnik VAT.

Właściciel firmy złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, w której argumentował, że rejestracja dla potrzeb VAT jest tylko czynnością techniczną i nie może mieć wpływu na prawo do odliczenia podatku. Ponieważ sąd skargę oddalił odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten skierował do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pytanie o zgodność polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie przepisy, odmawiające prawa do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez firmę niezarejestrowaną dla potrzeb tego podatku, są niezgodne z unijną dyrektywą w sprawie VAT. Jeśli faktura zawiera wszystkie informacje wymagane unijną dyrektywą w sprawie VAT, w szczególności dane niezbędne do ustalenia tożsamości osoby, która je wystawiła oraz dotyczące rodzaju wykonanych usług - nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT. W opinii Trybunału "prawo do odliczenia jest integralną częścią systemu podatku VAT i co do zasady nie może być ograniczane". ETS zaznaczył, że państwa członkowskie nie mogą ograniczać tego prawa.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz