DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Hektar ze złota

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-18


Na niektórych transakcjach Agencji Nieruchomości Rolnych w Wielkopolsce zyskują wszyscy, z wyjątkiem Skarbu Państwa – wynika z najnowszego raportu NIK, który w najbliższym czasie ma być przedmiotem sejmowej debaty...

Agencja Nieruchomości Rolnych (dawniej Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) handluje popegeerowską ziemią bezpośrednio i za pośrednictwem powołanej przez siebie spółki-córki Ton Agro. Teraz kilka transakcji przeprowadzonych w ten sposób w Wielkopolsce bada prokuratura.

Spółka czy zmowa

Sprzedażą ośmiu hektarów na poznańskim Morasku zainteresowała się ABW na skutek doniesienia Najwyższej Izby Kontroli. Działkę sprzedawała w 1999 roku na przetargu publicznym spółka Ton Agro-Wielkopolska. Do przetargu przystąpił jeden kupujący i transakcja została zawarta. Dziś działka ma ponad 30 właścicieli, w tym kilku ówczesnych pracowników Oddziału Terenowego Agencji, pracujących także na umowę – zlecenie dla spółki TON-Agro Wielkopolska (tę powszechną w Agencji praktykę NIK także zakwestionowała), byłego poseł i wiele innych osób. Z raportu wynika, że stali się właścicielami w zamian za pożyczenie stającemu do przetargu pieniędzy na zapłacenie za grunt. (...)

Dwie kieszenie, jeden Skarb

Poznański oddział AWRSP (przemianowanej w ubiegłym roku na Agencję Nieruchomości Rolnych – ANR) zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach przy sprzedaży przez TON Agro Wielkopolska działek na Morasku w 2002 roku. Zawiadomienie odrzucono. Dochodzenie rozpoczęto dopiero w 2003 r. po kontroli NIK w AWRSP i TON Agro Wielkopolska. Oprócz domniemanej zmowy, kontrolerzy NIK uznali, że TON Agro otrzymywało za pośrednictwo w obrocie państwową ziemią nieadekwatnie wysokie, w stosunku do ponoszonych nakładów prowizje. Śledztwo umorzono w grudniu ubiegłego roku.

Prokuratorzy stwierdzili, że spółka TON Agro była uprawniona do pobierania wysokich prowizji od sprzedaży ziemi, gdyż świadczyła usługi na rzecz Skarbu Państwa, praktycznie w całości do niego należąc. Zatem jeśli AWRSP płaciła TON Agro wyższe prowizje (podwyższono je w 1999 r. z 10 do 15 proc.), to ostatecznie pieniądze te pozostawały w rękach Skarbu Państwa. (...)

więcej w wiadomościach wp.pl >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz