/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Sklejka-Pisz w rękach Pagedu

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-12-23


Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o podpisaniu w dniu 21 grudnia 2010 roku umowy sprzedaży 25.330.000 akcji Fabryka Sklejka-Pisz SA z siedzibą w Piszu. Nabywcą jest Paged SA, w skład jego Grupy Kapitałowej wchodzi Paged Sklejka SA w Morągu.

Sklejka-Pisz w rękach PageduSklejka-Pisz w rękach PageduFot. Fabryka Sklejka-Pisz

Za 65,1 mln zł, Skarb Państwa sprzedał wszystkie posiadane akcje Sklejki-Pisz, stanowiące 85% kapitału spółki. Pozostałe 15% otrzymają pracownicy spółki. Paged zobowiązał się również do zrealizowania inwestycji wartych kolejne 10 mln zł oraz utrzymania poziomu zatrudnienia przez co najmniej 30 miesięcy.

Paged podpisał wstępną umowę zakupu piskiej spółki od MSP już w lipcu, jednak sama transakcja została przesunięta ze względu na konieczność pozyskania środków finansowych. M.in w tym celu Paged wyemitował obligacje o wartości

W rękach Pagedu jest teraz ok. połowy krajowej produkcji sklejki. Fabryka w Piszu produkuje sklejkę w najrozmaitszych formach: od klasycznej sklejki w arkuszach, poprzez sklejkę pokrytą filmami, dekoracyjną, specjalną sklejkę do cięcia laserem, listwy sklejkowe czy płytę stolarską. Firma wytwarza również skomplikowane przestrzennie kształtki sklejkowe obrabiane do najwyższych standardów w najnowocześniejszych centrach obróbczych CNC. Ponadto jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, producentem dwóch specjalistycznych wyrobów (elektroizolacyjnego tworzywa warstwowego o nazwie handlowej ELKON oraz tworzywa warstwowego o nazwie LIGNOFOL), wyróżniających się wysokimi właściwościami mechanicznymi i wytrzymałościowymi.

Sklejka-Pisz specjalizuje się również w produkcji wysokiej jakości sklejki brzozowej i sosnowej oraz sklejki OVERLAY. Wyroby produkowane są z drewna krajowego i egzotycznego. Roczna zdolność produkcyjna przedsiębiorstwa wynosi 60.000 m3. Około 70% wyrobów spółka sprzedaje za granicę. Spółka wciąż inwestuje w rozwój podstawowej działalności, tj. w produkcję sklejki płaskiej i jej dalszy przerób, która przynosi przedsiębiorstwu 85% przychodów. Chodzi tu min. o doskonalenie jakości wyrobów, obniżenie kosztów jednostkowych, jak również utrzymanie na wysokim poziomie techniczno-technologicznym parku maszynowego.

Transakcja oznacza zakończenie procesu prywatyzacji Fabryki Sklejka-Pisz rozpoczętej się w 2001r. W 2005r. ogłoszono pomysł wprowadzenia spółki na giełdę z którego wycofano się w 2008r.

W 2009r. Fabryka Sklejka-Pisz SA osiągnęła 94,780 mln zł i zanotowała stratę netto na poziomie 1,944 mln zł. Na koniec ubiegłego roku spółka zatrudniała 832 osoby.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA