/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polscy producenci palet boją się zapaści

Puls Biznesu

Autor: oprac. dja
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2010-12-22


Producenci palet obawiają się, że jeśli pełnowartościowe drewno leśne zostanie potraktowane jako biomasa, to zamiast do nich trafi do elektrowni i pogłębi deficyt surowca, z którym zmaga się cały przemysł drzewny - pisze "Puls Biznesu".

Fot. Drewno.pl

Ministerstwo Gospodarki wypuściło dżina z butelki, zmieniając definicję biomasy leśnej w projekcie rozporządzenia o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w energetyce. Po protestach fabryk mebli i płyt drewnopochodnych kolej na wytwórców palet. Zatrudniające kilka tysięcy pracowników zakłady wyprodukowały w 2009r. ok. 17 mln sztuk palet, co dało Polsce drugie miejsce w Europie po Niemczech. Już wkrótce może się to zmienić bo trudności z pozyskaniem surowca do produkcji mogą je zmusić do przenoszenia produkcji po za granicę naszego kraju. Niektóre firmy już negocjują przeprowadzkę na Wschód.

Według rozmówców "Pulsu Biznesu" firmy z tej branży już teraz są zmuszone do importu drewna ze Szwecji, Słowacji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Przedstawiciel spółki Pal-Pol szacuje, że w przyszłym roku jego firma będzie zmuszona do importu ok. 60% potrzebnego do produkcji drewna. Wzrost ceny surowca w kraju i wysoki koszt transportu surowca z zagranicy powoduje, że firma nie jest w stanie konkurować na rynku. Przedstawiciel spółki zapowiada w dzienniku, że jeśli sytuacji się nie zmieni, w przyszłym roku firma przeniesie zakład i maszyny na Ukrainę. Trwają już rozmowy o utworzenia joint venture z tamtejszym partnerem.

Według Ministerstwa Gospodarki zaproponowana w projekcie rozporządzenia definicja biomasy leśnej odpowiada przepisom unijnym i nie rozszerza obecnie funkcjonującej definicji biomasy, a jedynie wydziela w jej ramach określony zbiór, w tym pełnowartościowe drewno.

Ministerstwo zapewnia, że w projekcie rozporządzenia zaproponowane zostaną zmiany zmierzające do ograniczenia energetycznego wykorzystania pełnowartościowego drewna. Jakie - na razie nie wiadomo.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz