/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Budownictwo pasywne motywem przewodnim targów Budma 2011

MTP

Autor:
Źródło: MTP
Data: 2010-12-15


Energooszczędność jest jednym z głównych tematów targów Budma 2011. Najnowsze rozwiązania dotyczące energooszczędnych technologii budowania prezentowane będą w ramach specjalnej ekspozycji firm oraz dwudniowego cyklu seminariów i prezentacji Forum Budownictwa Energooszczędnego - Pasywnego.

Wentylacja mechaniczna w domu pasywnymWentylacja mechaniczna w domu pasywnymFot. Polskio Instytut Budownictwa Pasywnego

Uczestnicy forum poznają m. in. dotychczasowe udane realizacje budynków wykonanych w tej technologii w różnych krajach Europy oraz jej techniczne uwarunkowania. Przedstawione zostaną również sposoby finansowego wspierania budownictwa energooszczędnego. Z uwagi na popularność tej tematyki organizatorzy spodziewają się sporego zainteresowania ze strony zwiedzających. W standardzie energooszczędnym można obecnie zrealizować prawie każdy, zarówno nowo budowany, jak i modernizowany obiekt, a więc budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne, komunalne, biurowe, handlowe, hotele, szkoły, hale sportowe, pływalnie i baseny oraz obiekty na potrzeby przemysłu. Dowodem na aktualność tematyki budownictwa energooszczędnego jest pierwsza edycja forum, która odbyła się podczas Budmy 2010 i przyciągnęła wyjątkowo dużą rzeszę uczestników.

Człowiek zamiast pieca

Do dynamicznego rozwoju budownictwa energooszczędnego na świecie przyczyniają się potrzeba ochrony środowiska oraz wysokie koszty energii. Najwięcej energii w tradycyjnym budownictwie zużywa się na ogrzewanie. Dlatego specjaliści od wielu lat pracują nad poprawieniem izolacyjności termicznej budynków oraz zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Pod koniec lat osiemdziesiątych dr Wolfgang Feist wraz z zespołem specjalistów z niemieckiego Instytutu Mieszkalnictwa i Środowiska podjął prace nad praktycznym rozwiązaniem tego problemu. Opracował on i jako pierwszy wprowadził standard budownictwa pasywnego. W budynkach pasywnych straty ciepła są ograniczone tak znacząco, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła energii (zyski energii słonecznej przenikającej przez okna, ciepła wytwarzanego przez mieszkańców lub od urządzeń gospodarstwa domowego). Tylko w okresie mrozów stosuje się dodatkowe ogrzewanie uzupełniające - najczęściej podgrzewanym powietrzem doprowadzanym przez instalację wentylacyjną lub ogrzewaniem podłogowym i ściennym.
 
Najważniejszym celem w budownictwie energooszczędnym i pasywnym jest dążenie do osiągnięcia możliwie najwyższego komfortu cieplnego poprzez uzyskanie wyższych temperatur powierzchni wewnętrznych na zewnętrznych przegrodach budowlanych. Budynek pasywny przez cały rok zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat, wynikający z odczuwanego komfortu cieplnego oraz optymalnego przewietrzania na skutek stałego doprowadzania świeżego powietrza. Temperatura pomieszczeń odczuwana w budynku dobrze zaizolowanym na poziomie 19-20°C, stanowi mniej więcej średnią arytmetyczną temperatury otaczających je powierzchni i temperatury powietrza wewnątrz. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia są jednakowo ciepłe, a różnica temperatur nie przekracza kilku stopni. Samo obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną osiąga się poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i zastosowaniu stolarki ciepłochronnej oraz poprzez unikanie mostków termicznych z zachowaniem szczelności budynku.

Prawie stuprocentowy odzysk ciepła
W budynkach pasywnych i energooszczędnych, gdzie szczelność musi być perfekcyjna, wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się bowiem w tym wypadku. Wykorzystanie wentylacji mechanicznej wiąże się ze zużyciem energii na pracę wentylatorów, jednak koszty te są rekompensowane poprzez odzysk energii cieplnej. Wentylacja mechaniczna budzi pewne obawy użytkowników, ponieważ kojarzy się z koniecznością zamykania okien. Jednak prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła w późniejszym okresie zyskuje akceptację. Użytkownicy odczuwają znaczną poprawę komfortu mieszkania dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza do pomieszczeń i brakowi hałasu z zewnątrz. Wskutek mechanicznego i regulowanego dopływu świeżego powietrza dochodzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, jakiej nie można uzyskać w sposób grawitacyjny w budynkach o podwyższonej szczelności. W budownictwie pasywnym odzysk ciepła z wentylacji przekracza 85 proc., a w przypadku zastosowania wymienników przeciwprądowych kanalikowych nowej generacji osiąga nawet do 98 proc.

na podstawie materiałów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego

Forum Budownictwa Energooszczędnego - Pasywnego na targach Budma 2011
13-14 stycznia 2011
pawilon 15

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz