/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Magia drewna w naszych domach

Kolekcja Mebli Klose

Autor: Łukasz Matwiej
Źródło: Kolekcja Mebli Klose
Data: 2010-12-07


Drewno od początku naszego istnienia uważa się za materiał wyjątkowy. Latem daje cień i chłód, zimą pozwala ogrzać się przy cieple jego spalania. W życiu codziennym otaczamy się wieloma wykonanymi z drewna przedmiotami: od ołówka poczynając, a na meblach czy domach kończąc. Jego magia działa od wieków...

MultiformMultiformFot. Kolekcja Mebli Klose

Jedynie drewno, w odróżnieniu do innych znanych materiałów, stanowi zespół komórek, które były częścią składową żywego organizmu drzewnego. Już ludy pierwotne znały walory drewna jako materiału budulcowego, konstrukcyjnego i opałowego. Zalety tego „magicznego” surowca doceniamy i dzisiaj - drewno otacza nas zewsząd: codziennie w zasięgu naszego wzroku są meble, galanteria drzewna, stolarka budowlana czy konstrukcje wielkowymiarowe (więźby dachowe w halach produkcyjnych i galeriach handlowych, ogromne dźwigary na krytych basenach, szkielety w budownictwie rodzinnym). Latem chętnie kryjemy się w cieniu drzew, zimą ogrzewamy się w cieple spalania. Na świecie nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby patrzeć na ogień i słuchać trzasku płonącego drewna… Jest w tym coś magicznego…

Drewno jest materiałem ekologicznym, przy tym trwałym i bezpiecznym. Wyzwala pozytywną energię, przez co jest bardzo przyjazne dla zdrowia użytkownika.
Magiczny jest również zapach drewna. Żywica i olejki aromatyczne zawarte w drewnie wyzwalają wspaniałą, naturalną woń, czego można doświadczyć przede wszystkim tuż po ścięciu drzewa lub po jego przetarciu. Także pomieszczenia, w których znajduje się drewno, pachną świeżo i aromatycznie. Drewno chętnie jest do nich „wprowadzane” przede wszystkim ze względu na estetykę, ale także właściwości izolacyjne: termiczne i akustyczne, a także stosunkowo duże ciepło właściwe (drewno mniej się nagrzewa).

Drewna po dziś dzień nie da się zastąpić w całości substytutami. U schyłku XX wieku przewidywano, że drewno aż w 90% zostanie wyparte z meblarstwa przez inne materiały zastępcze – głównie substytuty pochodzenia chemicznego, oraz tworzywa drzewne (głównie płyty wiórowe oraz płyty MDF itp). Jednak wybór materiału jest bardzo ważny w procesie kształtowania konstrukcji mebli, gdyż to właśnie od jego jakości zależy jakość wyrobu finalnego. Materiał konstrukcyjny ma wpływ nie tylko na wytrzymałość i walory estetyczne mebla, ale także na wymagania użytkowe oraz trwałość wyrobu. Najcenniejsze meble, o najwyższej jakości to meble z drewna litego lub z udziałem oklein naturalnych. Wie o tym firma Klose, która jest wierna swojej tradycji w wyborze materiałów, bazując na drewnie i jego przetworach. Naturalne surowce to jeden z walorów kolekcji mebli tej marki.

Magia drewna w naszych domach (Zdjęcia: 3)

MultiformMultiformMultiform

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA