/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kronospan zamknie fabrykę w Niemczech i wybuduje na Białorusi

Kronospan Polska

Autor: oprac. dja
Źródło: Kronospan Polska
Data: 2010-11-30


Koncern Kronospan planuje zamknięcie niemieckiej fabryki w Bischweier i jednocześnie informuje o podpisaniu umowy inwestycyjnej na budowę nowego zakładu na Białorusi.

Fot. Kronospan

Jak poinformował zarząd spółki Kronospan GmbH w Bischweier, ze względu na ciągłe straty finansowe, planowane jest zamknięcie zakładu w Bischweier. Pracę straci około 190 osób.

W dwóch ostatnich latach finansowych zakład w Bischweier przynosił straty sięgające kilkudziesięciu milionów euro. Wcześniej zakładano, że fabrykę uda się temu zapobiec poprzez wprowadzenie skróconego czasu pracy. Jednak po ogłoszeniu podwyżki cen wyrobów zakładu - mimo że była ona niższa, niż wymagałby tego wzrost kosztów produkcji, spadek zamówień był większy, niż wstępnie zakładano. Dodatkowe koszty wynikły ze wzrostu cen surowców, opóźnienia w uzyskaniu pozwoleń na produkcję oraz kosztów inwestycji przeprowadzonych celem spełnienie nowych wymogów w zakresie ochrony środowiska.

Przedstawiciele Kronospan w Polsce wskazują, że czynniki, które doprowadziły do takiej sytuacji, występują także w naszym kraju. Chodzi głównie o wykorzystywanie drewna surowego do produkcji energii. Unijny system wsparcia finansowego dla produkcji tzw. zielonej energii z wykorzystaniem surowego drewna sprawił, że zmniejszyła się konkurencyjność innych gałęzi przemysłu, wykorzystujących ten surowiec. Dotyczy to także zakładów Kronospan w Polsce. Sytuacja ta przekłada się bezpośrednio na obniżenie konkurencyjności polskiego przemysłu meblarskiego - trzeciego producenta mebli na świecie i nie pozostaną bez wpływu na Kronospan w Polsce.

W innym komunikacie Kronospan poinformował o podpisaniu z rządem Białorusi umowy inwestycyjnej na budowę nowego zakładu produkcji płyt drewnopochodnych. Szacowana wartość projektu przekracza 150 mln dolarów i ma zostać zrealizowana do 2016 roku. Umowę podpisano 17 listopada podczas Europejskiego Forum Finansowego we Frankfurcie nad Menem.

Gwarancją realizacji umowy jest klauzula zabezpieczająca dostawy drewna dla nowego zakładu Kronospan na Białorusi. Inwestycja jest efektem realizacji podjętej kilka lat temu strategii dotyczącej rozwoju Grupy Kapitałowej Kronospan na wschodzących rynkach Europy Wschodniej.

- Należy się spodziewać kolejnych decyzji inwestycyjnych w Rosji, na Ukrainie i Białorusi - mówi Tomasz Jańczak, dyrektor zarządzający przedsiębiorstw Grupy Kronospan w Polsce. - Duży wpływ na decyzje inwestycyjne Kronospan mają nie tylko tempo rozwoju tych rynków, ale także niekorzystne zjawiska w przemyśle drzewnym, spowodowane przez wykorzystywanie w coraz większym stopniu drewna do produkcji tzw. zielonej energii w Unii Europejskiej - tłumaczy Jańczak. - Obowiązujący system sprawia, że zakłady energetyczne produkujące energię z tzw. biomasy korzystają z dużego wsparcia finansowego. Przemysł wytwarzający wyroby drewnopochodne, pozbawiony podobnego do sektora energetycznego wsparcia finansowego, napotyka na poważne problemy w pozyskaniu surowca do produkcji. Kronospan chcąc sprostać coraz większej konkurencji sektora energetycznego w walce o surowiec musi wprowadzać nowe, a przy tym bardzo kosztowne, technologie poprawiające wydajność surowcową. Te czynniki, bariery administracyjne oraz lokalne uwarunkowania polityczne sprawiają, że polskie lokalizacje przegrywają w konkurencji z bardziej atrakcyjnymi możliwościami działalności w krajach sąsiednich.

***
Kronospan to wiodący producent wyrobów drewnopochodnych. Jest światowym liderem w produkcji płyt wiórowych, płyt MDF, paneli podłogowych, żywic do produkcji wyrobów drewnopochodnych oraz największym w Europie producentem płyt OSB. Zakłady Kronospan zlokalizowane są w 29 krajach. Zatrudniają ponad 11,000 pracowników a sprzedaż Grupy przekracza 2.7 mld euro rocznie. Na Europę Środkową przypada 56% tej liczby.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz