/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ekologiczny znaczy modny - zwróć uwagę czym malujesz

Autor:
Źródło: PPG Deco Polska
Data: 2010-11-30


Aranżując wnętrza, zawsze zwracamy uwagę na styl i kolorystykę farb produktów. Bardzo często zapominamy jednak sprawdzić, czy wybrane materiały nie posiadają substancji szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia. Na co więc warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy stworzyć dom zarówno modny, jak i ekologiczny?

Fot. PPG Deco Polska

Bycie „eko”
Nasza świadomość w kwestii ochrony środowiska jest coraz większa. Powoli zastępujemy foliowe reklamówki papierowymi, używamy energooszczędnych żarówek, staramy się nie pozostawiać urządzeń w trybie czuwania. Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, które mogą zapewnić nam zdrowszy tryb życia. Ekologia stała się pozytywną bohaterką wielu artykułów, programów telewizyjnych, filmów czy akcji społecznych. Zrodziła się wręcz dobra moda na ekologię a życie w stylu „eko” nie jest już dziwactwem tylko świadomym wyborem wielu osób. Jest jeszcze jednak wiele obszarów, w których nie postępujemy w sposób przyjazny dla środowiska. W większości przypadków nie posiadamy specjalistycznej wiedzy lub nie potrafimy zmienić naszych nawyków. Nie zdajemy sobie także sprawy, że ochrona środowiska oprócz wymiaru globalnego, ma także istotny wpływ na życie każdego z nas. Ograniczając zużycie energii i wody, zmniejszając ilość spalin samochodowych nie tylko nie szkodzimy naturze, ale także oszczędzamy własne pieniądze, dbamy o zdrowie, a przede wszystkim zwiększamy komfort naszego życia. Warto zatem konsekwentnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekologii, aby móc z większą świadomością podejmować wiele decyzji – także tych związanych z urządzaniem domu.

Czas na zielony dom
Przy aranżacji wnętrz powinniśmy przede wszystkim zwrócić większą uwagę na to, jakich materiałów używamy i czy możemy je zastąpić bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Zazwyczaj, wybierając farby do naszych pomieszczeń, skupiamy się głównie na dopasowaniu odpowiedniego koloru i na ich właściwościach kryjących. To oczywiście bardzo ważne cechy, ale obok nich zapominamy o sprawdzeniu produktów pod kątem zawartości substancji szkodzących środowisku i naszemu zdrowiu. Czytając dokładnie opis zamieszczony na opakowaniu, możemy zweryfikować czy farba posiada odpowiednie atesty i czy została wyprodukowana zgodnie z normami, w oparciu o najnowsze technologie. Istotnym aspektem w przypadku farb i lakierów jest ilość lotnych związków organicznych (LZO), które w kontakcie ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. Od stycznia 2010 roku obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która ogranicza zawartość szkodliwych LZO. Wszystkie produkty wyprodukowane po tej dacie muszą być zgodne z ustalonymi normami i odpowiednio oznakowane. Producent farb marki Dekoral – firma PPG Deco Polska – wprowadziła na opakowaniach znak zielonego liścia, który informuje o dostosowaniu receptury do norm europejskich: Po wejściu w życie nowych przepisów dostosowaliśmy nasze produkty do wyznaczonych norm. Większość z nich była zgodna z nowymi standardami, zanim zostały one określone prawnie. Bardzo nam zależy, aby farby marki Dekoral były inspirowane nie tylko najnowszymi trendami ze świata mody, ale także ekologii. Dzięki temu możemy tworzyć nowoczesne, modne wnętrza, które są przyjazne dla zdrowia i środowiska – mówi Monika Goch, Młodszy Menedżer marki Dekoral.

Farby przyjazne dla zdrowia

Warto także zwrócić uwagę, czy wykorzystywane przez nas materiały do aranżacji wnętrz przeszły odpowiednie badania. Niektóre substancje chemiczne, używane w produkcji farb, mogą podrażniać nasze drogi oddechowe oraz skórę, a w konsekwencji wywoływać uciążliwe alergie. Dlatego zanim zatem kupimy farbę, którą pomalujemy nasze ściany na kilka lat, sprawdźmy czy dany produkt posiada pozytywne wyniki testów hypoalergicznych. Możemy mieć pewność, że farby, które pozytywnie przeszły takie badania i nie spowodują podrażnień i są przyjazne dla alergików.

Mądre wybory
Istotnym czynnikiem, mającym pozytywny wpływ na środowisko jest także wydajność farb oraz to, czy są dostępne w opakowaniach o różnej pojemności. Jeśli planujemy pomalować niewielkie powierzchnie, a farba sprzedawana jest jedynie w dużych puszkach, to nieużyta część niepotrzebnie się zmarnuje. Inną kwestią, równie ważną z ekologicznego punktu widzenia, jest także miejsce produkcji materiałów. Transport farb, które są produkowane w Polsce ogranicza w pewnym stopniu ilość zużytej energii i zatruwających powietrze spalin.

Mając większą wiedzę z zakresu ekologii, staniemy się bardziej świadomymi konsumentami. Wybierajmy więc ekologiczne marki, których produkty są przyjazne dla środowiska i posiadają właściwe certyfikaty – dzięki temu będziemy zarówno o naturę jak i własne zdrowie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz