/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Leśnicy protestowali przed Sejmem

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-11-25


24 listopada przed budynkiem Sejmu odbył się protest leśników przeciwnych włączeniu PGL Lasy Państwowe do sfery finansów publicznych. Manifestacja miała zwrócić uwagę obradujących posłów na zagrożenia jakie zdaniem środowisk leśnych stanowi ten rządowy projekt.

Manifestacja leśników przed Sejmem 24. listopad 2010Manifestacja leśników przed Sejmem 24. listopad 2010Fot. JuzkowZbigniew, YouTube

W manifestacji zorganizowanej przez leśną Solidarność, wzięło udział ok. 4 tysięcy osób (według różnych źródeł od 1000 do 6000), głównie pracowników Lasów Państwowych i studentów leśnictwa.

 

 

Protestujący wystosowali do Sejmu następujący sprzeciw wobec planów rządu.

Warszawa 24.11.2010r.

 

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

SPRZECIW


My zebrani w dniu 24 listopada 2010 r pod gmachem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obywatele Rzeczpospolitej - pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Gospodarki Wodnej oraz sympatycy i przyjaciele Lasów Polskich, sprzeciwiamy się zamiarowi włączenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych.


Lasy Państwowe są instytucja, działająca, sprawnie od 86 lat. Ich formuła organizacyjna była w tym czasie doskonalona i jej dzisiejszy kształt odpowiada w pełni wymogom przepisów prawa i zasadom prowadzenia nowoczesnej gospodarki leśnej.

Podstawa, sukcesu Lasów Państwowych jest ich niezależność finansowa.

Próby włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych podejmowano już w okresie międzywojennym, w czasie kryzysu, znacznie poważniejszego niż dzisiejszy. A jednak przeważyły rzeczowe argumenty i odpowiedzialne, perspektywiczne spojrzenie na dobro polskiej przyrody.

Zaliczenie do finansów publicznych instytucji zajmującej się działalnością gospodarczą i funkcjonującej na rynku, musi pociągnąć za sobą szereg utrudnień i ograniczeń, które doprowadzą do załamania się jej zdolności do samofinansowania. Polskie Lasy Państwowe już wielokrotnie ponosiły ciężary związane z odbudową kraju, ale nigdy dotąd, w ciągu niemal 90 lat, żaden rząd nie zaproponował zmian ustawowych prowadzących wprost do pozbawienia PGL LP możliwości samofinansowania i w efekcie do ich upadłości. Tak stworzona sytuacja będzie impulsem dla zwolenników prywatyzacji lasów do "uzdrowienia" upadającej firmy.

Wprowadzenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych przyniesie trudne do oszacowania straty, godzące w bezpieczeństwo ekologiczne kraju, którego filarem są dobrze zagospodarowane lasy.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że projekty ustawy i rozporządzenia Ministra Finansów są sprzeczne z uchwaloną zgodnie z wolą obywateli ustawą z dnia 6 07 2001 roku „O zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju oraz z ustawą o lasach i ustawą o rachunkowości.

Zebrani przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej żądają by nie psuć tego co działa dobrze, dobrze służy społeczeństwu i nie wymaga finansowania z środków publicznych.

Dlatego apelujemy do Wysokiej Izby o niedopuszczenie do nieprzemyślanych rozwiązań ustawowych, które dla osiągnięcia doraźnych korzyści, spowodują trudne do odrobienia straty o długofalowych skutkach.

Ucierpi na tym polskie społeczeństwo, ucierpi na tym polska przyroda.


Jednocześnie zebrani pod gmachem Sejmu żądają:

1. wykreślenia z rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw , zapisu o włączeniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych.

2. wykreślenia z rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw zapisów w sprawie zasad dysponowania przez ministra finansów wolnymi środkami finansowymi jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych.

3. wykreślenia z rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw zapisów dotyczących zmian w ustawie o lasach

4. przyspieszenie prac nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (aktualnie w uzgodnieniach międzyresortowych), tak aby zaczęła obowiązywać do 01 stycznia 2010r.

5. wyłączenie  pracowników: Parków  Narodowych i Gospodarki Wodnej z projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych wiatach 2011 i 2012.

Do wiadomości:
1. Prezydium Sejmu,
2. Przewodniczący Klubów Parlamentarnych i Poselskich,
3. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych,
5. Sejmowa Komisja Skarbu Państwa
6. Sejmowa Komisja Gospodarki

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Na pohybel lasom państwowym. Stop samowoli Lasów [3]

Naleśniki do roboty się weźcie. Dosyć z przywilejami, nagrodami, premiami, złodziejstwem. Banda nierobów i darmozjadów. Korzystają i ciągną z tego to natura dała i bez przerwy im mało. Tusk dzięki temu co chce z tą bandą darmozjadów zrobić ma głos ze strony wyborców.

Marcin "Tartak-D" []Odpowiedz na ten komentarz2010-11-25 07:27:22

Zgłoś nadużycie

szkodniki

Ile ich tam jest. W Szwecji na 1 ha lasu 5 razy mniejsza biurokracja leśna.W Niemczech to samo.Dla Państwa ochłapy , całą kasę przejadają leśni. Jak ja bym był właścicielem to takich zarządców dawno bym pogonił. Przemysł drzewny " rozpieprzą" w przyszłym roku.Są " lepsi" niż komuna.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-25 09:36:14

Zgłoś nadużycie

W Polsce na 1000 lasu przypada 1 tartak, w Niemczech 1 tartak przypada na 100000

A może jest was za dużo??

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2010-12-01 22:28:38

Zgłoś nadużycie

Polskie Tartaki

Mądrością to ty nie grzeszysz, w Niemczech jeden tartak przerabia m3 tyle co w Polsce w całym województwie. A do tego są w różny sposób dotowane i wspomagane przez odpowiednie instytucje. Porównywanie tartacznictwa Niemieckiego do polskiego to tak samo jak nasze FSO a ich Mercedes albo Audi albo może BMW.

Marcin [9]Odpowiedz na ten komentarz2010-12-02 05:37:29

Zgłoś nadużycie

Wszystko to bzdety, we wczorajszych Wiadomościach jeden z leśników ...

wykrzyczał prawdę "To są NASZE pieniądze ..." Cała reszta o prywatyzacji, biletach do lasu to pierdoły

Robert [27]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-25 11:11:03

Zgłoś nadużycie

Na pohybel PO [3]

PO ma świetna strategię - załatać dziurę budżetową wypracowanymi przez leśników pieniędzmi. Zysków leśnicy nie przejadają, a przeznaczają na koszty produkcji drewna, na pokrywanie strat powstałych na skutek klęsk żywiołowych, dofinansowywanie słabszych nadleśnictw. Od państwa nie dostają na to żadnych dotacji, wszystko muszą wypracować sobie sami. Za to płacą państwu ogromne podatki. To ogromna niegodziwość ze strony PO.

Helena [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-25 22:41:28

Zgłoś nadużycie

Darmozjady zielone naleśniki

Leśniki jak nikt przejadają zasoby naturalne ziemi tym czym jest drewno. Służbowe GACIE I SKARPETKI nawet dostają. Wycieczki i imprezy w ich słownictwie- SZKOLENIA!!! Do tego dziadów polityka wyniszcza polski przemysł tartaczny. Nic ich nie obchodzi tylko pare złoty do m3. Poskie bogactwo oddają zagranicznym potężnym koncernom.
A teraz walczą tylko i wyłącznie o swoje korzyści materialne i swoje własne ciepłe gniazdko. Powinien to ktoś dawno ROZ...ERDOLIĆ

Marcin "Tartak-D" []Odpowiedz na ten komentarz2010-11-26 10:33:07

Zgłoś nadużycie

praca w lesie

Sprubuj cwaniaku zimą na mrozie popracować na zrębie chociaż 3 h to może zrozumiesz co to znaczy. A gdyby nie leśnicy to te zasoby naturalne ziemi już dawno byłyby zniszczone i drewno musiłbyś z Chin sprowadzać.

smrekun [7]Odpowiedz na ten komentarz2010-12-02 23:10:12

Zgłoś nadużycie

co za bzdury !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podatek leśny to grosze . Podatek dochodowy płacą od dwóch lat . W latach ubiegłych straty. Produkcja drewna to przerost administracji .Bogacą się kosztem przemysłu drzewnego który za chwilę padnie. W lasach rządzi PSL . Pani Heleno nie ma pani pojęcia o czym pani pisze panie nadleśniczy.

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-26 14:32:37

Zgłoś nadużycie

Praca w lasach

To może do budżetu uderzaj po dotacje a nie piszesz bzudry o ludzich którzy przygotowują drewno dla twojego biznesu. Jakbyś odebrał 150 m3 dziennie w śniegu jak ja dzisiaj tobyś szybko wrócił do swojego ciepłego tartku.

smrekun [7]Odpowiedz na ten komentarz2010-12-02 23:04:19

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz