/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Werth-Holz: Wyniki zgodne z oczekiwaniami

Autor:
Źródło: Werth-Holz
Data: 2010-11-22


Po trzech kwartałach 2010 roku obroty Werth-Holz wzrosły do 18,4 mln zł, czyli o 41% więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Spółka pozyskuje nowych perspektywicznych klientów, którzy umożliwią przełamanie sezonowości sprzedaży w kolejnych latach.

Fot. Wert-Holz

Jarosław Gniadek, członek zarządu Werth-Holz: „Mimo iż znacząco zwiększamy sprzedaż na kluczowych dla nas rynkach, osiągnięte w trzecim kwartale tego roku poziomy obrotu jeszcze nie wystarczyły dla osiągnięcia progu rentowności w tym tradycyjnie najsłabszym dla Spółki okresie. Jeżeli dodamy znaczące wzmocnienie się złotego względem euro osiągnięty wynik nie jest zaskoczeniem. Warto zauważyć, iż gdyby nasz średni kurs wymiany EUR/PLN utrzymał się na tym samym poziomie co w zeszłym roku Spółka osiągnęłaby za pierwsze 9 miesięcy roku 2010 rentowność netto mimo nadal niskiego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych. Mając na uwadze oczekiwany przez nas bardzo silny wzrost sprzedaży w IV kwartale a także w całym roku 2011 pozytywnie oceniam dalsze perspektywy rozwoju Spółki.”

Kluczowym dla Spółki jest pozyskiwanie nowych klientów i stabilne zwiększanie przychodów, co umożliwia coraz lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładu. Pod tym względem III kwartał został bardzo dobrze wykorzystany. W celu zwiększenia rozpoznawalności marki WERTH-HOLZ Spółka po raz kolejny uczestniczyła w międzynarodowych targach artykułów ogrodowych SPOGA w Kolonii, gdzie jej produkty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Równocześnie Werth-Holz zrezygnował z rozwijania sprzedaży krajowej zarówno detalicznej jak i hurtowej z uwagi na jej niską rentowność i niedużą wielkością polskiego rynku. Spółka koncentruje się przede wszystkich na odbiorcach zagranicznych i wykorzystując potencjał marki WERTH-HOLZ i odnotowuje w tym obszarze bardzo dobre wyniki.
 
W III kwartale 2010 roku sprzedaż na rynki zagraniczne wzrosła o 54% w stosunku do III kwartału 2009 i o 182% w porównaniu do III kwartału 2008 roku. Udało się również sfinalizować rozmowy z kilkoma dużymi klientami z południa Europy, którzy będą realizować zamówienia w okresie czerwiec – sierpień, gdy aktywność odbiorców niemieckich znacznie spada. Z uwagi na długotrwały proces negocjacji i uzgadniania szczegółowych warunków współpracy rozpoczęcie dostaw jeszcze w tym roku nie było możliwe, natomiast efekty tych działań będą z pewnością widoczne w kolejnych sezonach, gdy rozpocznie się realizacja zamówień obecnie wynegocjowanych. Pozwoli to również na przełamanie sezonowości sprzedaży w III kwartale, który jest tradycyjnie najsłabszym okresem dla branży z uwagi na spadek popytu ze strony największych odbiorców – firm niemieckich.

Wybrane dane finansowe:

PLN ’000

9 miesięcy 2010

9 miesięcy 2009

zm. %

 

 

 

 

Przychody ze sprzedaży

18 415

13 075

+41%

EBITDA

123

(1 089)

n/a

EBIT

(569)

(1 620)

n/a

Zysk (strata
netto)

(1 380)

(2 631)

n/a

 

 

 

 

Kapitały własne

13 859

(7 677)

n/a

Aktywa razem

24 402

19 023

+28%Równocześnie warto zauważyć, iż na wyniki Werth-Holz duży wpływ miało umacnianie się od początku 2010 roku polskiej waluty w stosunku do euro. Do końca III kwartału 2010 roku Werth-Holz dokonał przewalutowania swoich przychodów w euro po średnim kursie 3,98 podczas gdy w roku 2009 kurs ten wynosił średnio 4,40. Przy zastosowaniu średniego kursu euro z roku 2009 wynik finansowy Werth-Holz byłby obecnie o ponad 1,58 mln zł lepszy, a tym samym Spółka osiągnęłaby rentowność netto.

W następnym sezonie spółka oczekuje dalszego dynamicznego wzrostu sprzedaży, co w połączeniu z ograniczeniem kosztów ogólnego zarządu i poprawą efektywności zakładu będzie miało przełożenie na systematyczną poprawę wyniku finansowego w kolejnych okresach.

*****
Werth-Holz S.A. powstał pod koniec 2007r. w oparciu o aktywa Werth Holz Polska Sp. z o.o., będącej częścią niemieckiego koncernu Werth-Holz GmbH, wówczas największego europejskiego producenta i dostawcy elementów drewnianej architektury ogrodowej. Od początku 2008r. spółka rozpoczęła działalność produkcyjną na przejętym majątku, odbudowując dawną pozycję marki WERTH-HOLZ.  Obecnie jest jednym z największych w Polsce zakładów drewnianej architektury ogrodowej, od lipca 2010 roku notowanym na rynku NewConnect. Do podstawowych wyrobów produkowanych i sprzedawanych przez spółkę należą płotki, domki narzędziowe i dziecięce, pergole, huśtawki, kwietniki, itp. Głównym akcjonariuszem Werth-Holz S.A. jest fundusz Sovereign Capital S.A., który posiada ok. 89% akcji firmy. Po pierwszych trzech kwartałach 2010 roku spółka wygenerowała 18,4 mln zł sprzedaży i dodatni poziom EBITDA.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz