/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pfleiderer: Rośnie sprzedaż, zysku wciąż brak

Pfleiderer

Autor:
Źródło: Pfleiderer
Data: 2010-11-21


Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. opublikowała raport kwartalny z wynikami finansowymi za III kwartał 2010. Spółka zanotowała 14% wzrost sprzedaży, wciąż jednak wykazuje stratę.

Pfleiderer GrajewoPfleiderer GrajewoFot. Pfleiderer

360,0 mln zł wyniosły skonsolidowane przychody ze sprzedaży, osiągnięte w III kwartale 2010 roku przez Grupę Pfleiderer Grajewo S.A. i były wyższe o ok. 14% od przychodów za III kwartał 2009 roku. EBITDA za III kwartał 2010 roku wyniosła 44,0 mln zł i była o ok. 45% wyższa niż w III kwartale 2009. Również narastająco za 9 miesięcy 2010 występuje istotny wzrost sprzedaży oraz zysku EBIT i EBITDA w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

- Trzeci kwartał z rzędu osiągamy dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży Grupy Kapitałowej. Za okres 9 miesięcy 2010 wzrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 12%, zaś w samym III kwartale ok. 14%, co jest wynikiem naszych nieustanych wysiłków i aktywnie podejmowanych działań. Wierzymy, że jest to potwierdzenie trwałego odwrócenia trendu spadkowego sprzedaży i dobry prognostyk na 2011 rok. - mówi Wojciech Gątkiewicz, Prezes Pfleiderer Grajewo S.A. – W końcówce 2010 roku sprzedaż powinna utrzymać się na wysokim poziomie. – dodaje.

- W III kwartale wzrosły ceny praktycznie wszystkich surowców strategicznych, jednak wzrost marż rynkowych i konsekwentnie realizowany program redukcji kosztów pozwoliły na poprawę wyników finansowych na poziomie operacyjnym. Zysk EBITDA w III kwartale wzrósł o ok. 45% w porównaniu do III kwartału 2009.  –  powiedział Rafał Karcz, Dyrektor Finansowy Pfleiderer Grajewo S.A. – Również wyniki narastająco za 2010 rok wykazują progresję. Obserwujemy wzrost zarówno EBITDA, jak i EBIT. W dużej części udało się nadrobić bardzo zły, ze względu na ciężką zimę i skokowy wzrost cen surowca drzewnego, pierwszy kwartał.  - dodaje.

W III kwartale 2010r. występowały dalsze pozytywne efekty dywersyfikacji portfela produktów, dzięki m.in. wprowadzeniu na rynek płyty budowlanej MFP. Docelowo nowe wyroby mają zajmować istotne miejsce w ofercie handlowej Grupy i przyczynić się do poprawy rentowności.
Już od kilku miesięcy utrzymuje się pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych na głównych liniach technologicznych we wszystkich zakładach.

W III kwartale wystąpiły ujemne różnice kursowe w kwocie ok. 25 mln PLN. Dotyczyły one głównie kredytów i pożyczek długoterminowych spółek rosyjskich zaciągniętych w EUR. 
Są to niezrealizowane różnice kursowe od pozycji długoterminowych. W okresie od początku roku efekt zmiany kursu euro do rubla jest neutralny. - powiedział Rafał Karcz.  – Gdyby nie różnice kursowe, kolejny kwartał zakończylibyśmy zyskiem netto.

Intensywnie pracujemy nad wznowieniem projektu MDF w Rosji. Poszukujemy finansowania pozwalającego dokończyć ten mocno już zaawansowany projekt. Rozważamy różne możliwości. –  powiedział Wojciech Gątkiewicz. – Wierzymy, że szybkie wznowienie i dokończenie tego projektu będzie miało bardzo pozytywny wpływ na wyniki Grupy. – uzupełnia.

Znaczące spółki zależne
Rosja. Zakład płyty wiórowej Pfleiderer OOO. Inwestycja w budowę zakładu produkującego płytę MDF (Pfleiderer MDF OOO)

W wyniku recesji gospodarczej nastąpił w 2009r. spadek popytu rynkowego. Spółka jest przygotowana na taką sytuację, posiadając bardzo dobrą geograficznie lokalizację, korzystny portfel klientów, dostęp do tanich surowców i osiągając niski koszt produkcji. Dziewięć miesięcy bieżącego roku wskazuje na odwrócenie spadkowego trendu rynkowego. Aktualnie spółka w pełni wykorzystuje dostępne moce produkcyjne. Poprawiła również swoją rentowność. Projekt inwestycyjny, mający na celu budowę zakładu płyt MDF, został wstrzymany ze względu na rozwiązanie umowy z Generalnym Wykonawcą i proces rozliczenia dotychczas wykonanych prac budowlanych. Spółka ponosi dodatkowe koszty składowania i konserwacji maszyn. Obecnie podejmowane są wysiłki zmierzające do wznowienia inwestycji w krótkim terminie. Spółka prowadzi, zarówno z instytucjami finansowymi jak również inwestorami branżowymi, zaawansowane rozmowy na temat współpracy, mającej na celu do dokończenia projektu.
 
Polska. Zakład płyt MDF Pfleiderer MDF (Polska)
Nastąpił wzrost wagi eksportu w strukturze przychodów. Spółka podejmuje wysiłki związane ze zwiększeniem udziału w rynku, głównie poprzez intensyfikację eksportu do Europy Zachodniej. Widoczne są rezultaty postępującej optymalizacji techniczno-kosztowej procesów produkcyjnych, co przyczynia się do poprawy rentowności. Spółka stopniowo zmienia kształt oferty handlowej w kierunku wyrobów konfekcjonowanych, o zwiększonej wartości dodanej. Przewiduje się, że średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w 2010r. będzie kształtowało się na poziomie 85%, co umożliwi dalszą optymalizację marż i poprawę rentowności.

Wybrane skonsolidowane wyniki Grupy Pfleiderer Grajewo:

jedn.:
mln zł

9
miesięcy 2010

9
miesięcy 2009

III
kwartał 2010

III
kwartał 2009

Sprzedaż

980,6

875,4

360,0

316,7

Strata
netto*

(23,5)

(36,1)

(13,0)

(8,0)

EBITDA

102,0

98,7

44,0

30,4

*Zysk/strata netto akcjonariuszy większościowych

 

*****

Spółki wchodzące w skład Grupy Pfleiderer Grajewo należą do największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych oraz oklein (folii meblowych i filmów melaminowych) w Polsce. Grupa posiada ponad 1/3 udziału w krajowym rynku płyty meblowej, a także jest znaczącym eksporterem, głównie na rynki wschodnie. Od 2006 roku grupa prowadzi również działalność produkcyjną w Rosji w Nowgorodzie poprzez spółkę zależną Pfleiderer OOO.

Głównym odbiorcą produktów Grupy jest branża meblarska, do której kierowane jest blisko 100% sprzedaży. Zdolności produkcyjne grupy wynoszą rocznie 1.260 tys. m3 płyty produkowanej w dwóch zakładach w Polsce, ok. 500 tys. m3 płyty surowej pochodzącej z zakładu w Nowgorodzie w Rosji oraz 250 tys. m3 płyty MDF, której produkcja została zainaugurowana we wrześniu 2007 roku w Grajewie. W strukturach Grupy funkcjonuje również firma spedycyjna JURA oraz Silekol Sp. z o. o., oferująca żywice klejowe dla meblarstwa. Spółka Pfleiderer Grajewo S.A. od 1997 roku notowana jest na GPW w Warszawie. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabył europejski lider branży produktów drewnopochodnych - spółka Pfleiderer AG z Niemiec.

Liczba wyświetleń: 2042


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA