/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konferencja "Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia"

PIGPD

Autor: dja
Źródło: PIGPD
Data: 2010-11-17


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zaprasza na konferencję "Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia", która odbędzie się 2. i 3. grudnia w Kielcach.

Sponsorzy konferencji Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożeniaSponsorzy konferencji Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia

PIGPD od wielu lat organizuje specjalistyczne konferencje, w trakcie których poruszane są zagadnienia najbardziej aktualne dla przemysłu drzewnego. Konferencje te to źródło cennej wiedzy i informacji, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród przedstawicieli branży. W chwili obecnej jednym z „gorących” tematów jest wykorzystanie biomasy drzewnej na cele energetyczne. Pojawiają się pytania o wpływ planowanych zmian na sytuację przemysłu drzewnego i lasów w Polsce. W krajach, które znaczną część energii pozyskują z biomasy (Niemcy, Austria, Szwecja) to właśnie drewno, w tym drewno stanowiące pozostałość poprodukcyjną w przemyśle drzewnym, stanowi ważną jej część. Przemysł drzewny jest więc tam znaczącym dostawcą "paliwa" dla energetyki. Popularne są także inwestycje zakładów przetwórczych we własne instalacje energetyczne, które bazują na takim drewnie. Niestety w Polsce tego typu rozwiązania są ciągle rzadkością, mimo stosunkowo dużego potencjału przemysłu drzewnego.

Wyżej wymienione zagadnienia zostaną poruszone podczas konferencji "Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia”. M.in. przedstawiony zostanie cały pakiet spraw związanych z obecnymi i spodziewanymi zmianami przepisów regulujących wykorzystanie drewna na cele energetyczne oraz szereg najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych proponowanych m.in. przez takie firmy jak, POLYTECHNIK, TURBODEN, Aalborg Energie Technik.


Program konferencji:

Kielce, 2 grudnia 2010

10.00 – 10.15 Powitanie uczestników
10.15 - 10.35 Rola biomasy w bilansie energetycznym Polski obecnie i w perspektywie najbliższych lat. (Doc. dr hab. inż. A. Grzybek – POLBIOM)
10.35 – 10.55 Wsparcie państwa dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, a w tym dla wykorzystania biomasy leśnej. Omówienie obowiązujących aktów prawnych.
10.55 – 11.10 Przerwa na kawę.

11.10 – 11.30 Potencjalne źródła biomasy drzewnej w polskim przemyśle i lasach możliwe do wykorzystania na cele energetyczne. (Dr inż. K. Jodłowski - Instytut Badawczy Leśnictwa)
11.30 – 11.50 Metody przetwarzania na energię i efektywność wykorzystania biomasy drzewnej przez przedsiębiorstwa energetyczne. Obecne i przewidywane zapotrzebowanie na biomasę, w tym biomasę leśną, związane z rozwojem energetyki. (Prof. dr hab. J. Pospolita - Politechnika Opolska)
11.50 – 12.15 Zasady handlu biopaliwami pochodzącymi z przemysłu drzewnego z punktu widzenia sektora energetycznego.  (E. Wiener  - CODA)
12.15 – 12.30 Przerwa na kawę

12.30 – 12.50 Jak to robią inni - rola drewna w energetyce wybranych krajów Unii Europejskiej – Niemcy (Dr C. Held - UNIQUE Forestry Consultants)
12.50 – 13.10 Jak to robią inni - rola drewna w energetyce wybranych krajów Unii Europejskiej – Szwecja (Jerzy Krzyżowski  - Bioenergy International)
13.10 – 13.40 Zarządzanie gospodarką energetyczną w zakładzie przemysłu drzewnego (J. Guzikowski, S. Olczyk, M. Kazienko – Tartak Olczyk)
13.40 – 14.10 Przerwa na lunch

14.10 – 14.25 Technologie do spalania biomasy dla małych i średnich zakładów drzewnych - prezentacja firmy RENCRAFT.
14.25 – 15.25 Instalacje kotłowe z zastosowaniem kotłów opalanych biomasą  - prezentacja firmy POLYTECHNIK.
15.25 – 15.40 Przerwa na kawę

15.40 – 16.40 TURBODEN – portret przedsiębiorstwa i zastosowania biomasowe.
16.40 – 17.20 Aalborg Energie Technik  - High Performance biomass boiler.
17.20 – 17.35 Podsumowanie i dyskusja

17.35 – 17.50 Prezentacja wprowadzająca firmy EWD do wizyty w Tartaku Olczyk.
17.50 – 18.05 Prezentacja wprowadzająca firmy HOLTEC do wizyty w Tartaku Olczyk.
19.00 – 01.00 Uroczysty bankiet, na który zapraszamy wszystkich uczestników sympozjum oraz wykładowców.


Krasocin, 3 grudnia 2010
Wizyta w Tartaku Olczyk
- prezentacja najnowocześniejszej w Polsce (działającej od 2009r.) instalacji do produkcji energii skojarzonej (cieplnej i elektrycznej) firmy POLYTECHNIK, o mocy cieplnej 7,95 MW i mocy elektrycznej 1,67 MW
- prezentacja linii do przetarcia drewna okrągłego firmy EWD, opartej o pilarki taśmowe i okrawarki pryzmujące, pracującej od 2006r, o zdolności przetarcia drewna o średnicy od 10 do 75 cm, z szybkością 27-110 m/min,
- prezentacja linii manipulacyjno – sortowniczej do drewna okrągłego firmy HOLTEC zainstalowanej w 2010r.

Organizatorem konferencji jest Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Organizacja powstała w 1994 roku, utworzona przez grupę firm działających w obrębie przemysłu tartacznego, jest obecnie największą organizację branży drzewnej w kraju. Zrzesza ponad 130 członków, z czego większość to zakłady i przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i przerobem tarcicy, które łącznie produkują ok. 50% wytwarzanej w Polsce tarcicy. W gronie członków Izby znajdują się również jednostki naukowe, producenci maszyn i narzędzi do drewna, biura projektowe.

Patronat medialny nad konferencją objął jeden z najbardziej poczytnych miesięczników branżowych – KURIER DRZEWNY, kwartalnik wydawany przez PIGPD – RYNEK DRZEWNY oraz najpopularniejszy portal branżowy DREWNO.PL.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji.

Kontakt: Rafał Gruszczyński, Tel. 61-822-47-52, e-mail: rafal.g@przemysldrzewny.pl, www.przemysldrzewny.pl

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz