/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Skrzynki dla nietoperzy

Nietoperze.pl

Autor: Andrzej Węgiel, Jolanta Węgiel
Źródło: Nietoperze.pl
Data: 2010-11-09


Ostatniego lata media wielokrotnie informowały o wysokiej skuteczności nietoperzy w walce z komarami, dzięki czemu powstała korzystna atmosfera wokół tych latających ssaków, a budka dla nietoperzy - Bat-Box, została hitem wyposażenia ogrodów. Ponieważ dostępność schronienia jest jednym z podstawowych elementów warunkujących przetrwanie tych zwierząt, miniony rok może okazać się przełomowym w ich ochronie. O tym jak budować skrzynki dla nietoperzy oraz jak się nimi opiekować dowiedzieć się możemy z artykułu Andrzeja i Jolanty Węgiel specjalistów chiropterologii, czyli nauki o nietoperzach.

Skrzynka dla nietoperzy Skrzynka dla nietoperzy Fot. Andrzej Węgiel, Jolanta Węgiel

Z wyjątkiem podkowców właściwie wszystkie krajowe gatunki nietoperzy można spotkać w skrzynkach, a także w budkach lęgowych dla ptaków. W różnych rejonach kraju i Europy udział poszczególnych gatunków może być różny. Schronienia te służą jako kryjówki przejściowe - w okresie przelotów między kryjówkami zimowymi a letnimi, jako letnie schronienia dla osobników samotnych (samców) oraz jako miejsca przebywania kolonii rozrodczych. Nie stwierdzono zimowania nietoperzy w skrzynkach, co niewątpliwie wynika z warunków klimatycznych panujących w naszym kraju.

W wielu krajach opracowano szereg różnych typów skrzynek dla nietoperzy. Na załączonych ilustracjach przedstawione zostały schematy budowy tych, które uznaliśmy za najbardziej efektywne, a przy tym stosunkowo proste w wykonaniu.

Skrzynki drewniane wykonuje się z nieheblowanych desek grubości 2-2,5 cm. Różne typy skrzynek mają różne wymiary zewnętrzne i wewnętrzne. Istotna jest zwłaszcza odległość pomiędzy ścianką frontową a tylną, przeważnie wynosi ona 5-14 cm. Niektóre gatunki nietoperzy mają pod tym względem specjalne wymagania. Nocki Bechsteina preferują raczej skrzynki obszerniejsze, nawet ptasie, z kolei karliki chętnie zajmują budki ciaśniejsze o szerokości wnętrza nawet 2,5 cm. Niektórzy specjaliści są zdania, że powinno się stosować skrzynki obszerniejsze aby umożliwić nietoperzom skupianie się, co jest niezbędne dla utrzymania odpowiednich warunków termicznych, zwłaszcza w przypadku kolonii rozrodczych.

Wewnętrzna powierzchnia ścian, zwłaszcza tylnej, oraz okolice otworu wejściowego (wlotu) powinny byś szczególnie szorstkie aby umożliwić nietoperzom swobodne poruszanie się i zahaczanie pazurkami podczas spoczynku. Zazwyczaj wystarczy użycie jako materiału nieheblowanych desek. Można także wykonać nacięcia w postaci gęstych rowków lub przybić cienkie listewki.

W odróżnieniu od budek ptasich, otwór wlotowy powinien być w kształcie szczeliny (o szerokości 15-20 mm) i umieszczony w dolnej części skrzynki. Odpowiednia konstrukcja powinna zabezpieczyć nietoperze przed drapieżnikami, a także uniemożliwić gniazdowanie ptakom lub gryzoniom.

Deski można łączyć za pomocą gwoździ, przy czym bardzo istotne jest aby połączenia były szczelne. Wnętrze skrzynki powinno być zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dla podwyższenia temperatury wewnątrz, niektórzy autorzy zalecają obicie skrzynki papą, co zwiększa absorpcję ciepła w ciągu dnia, a dodatkowo zabezpiecza przed dzięciołami. Natomiast, bezwzględnie nie należy stosować jakichkolwiek środków impregnujących drewno.

Nietoperzom preferującym na schronienie wszelkiego rodzaju szczeliny (karliki, mopki) możemy pomóc, zawieszając na południowej ścianie budynku (leśniczówki, garażu, ambony myśliwskiej, paśnika) deskę lub płytę drewnianą o szerokości ok. 40-50 cm. Odległość między deską a ścianą powinna wynosić ok. 2 cm. Deska nietoperzowa powinna być zabudowana z trzech stron, z pozostawionym wlotem od dołu.

Budki lęgowe  dla ptaków

W lasach skrzynki dla nietoperzy najlepiej jest wieszać grupowo, po 10-20 w odstępach 50-120 m, wzdłuż dróg, przecinek, linii oddziałowych, przy granicy z terenami otwartymi, w pobliżu zbiorników wodnych. Poza tym skrzynki można umieszczać w alejach, parkach sadach i ogrodach, zarówno na terenach zabudowanych jak i poza nimi.

Wysokość zawieszenia nie jest ściśle określona i zależy raczej od lokalnych warunków i możliwości. Głównie ze względu na ewentualność zniszczenia przez ludzi wskazane jest wieszanie ich wyżej, tj. 4-5 m nad ziemią. Nietoperze zajmują kryjówki znajdujące się na różnych wysokościach, ale borowce zdają się preferować schronienia położone wyżej, na wysokości co najmniej 4 m.

Skrzynki należy zawieszać w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu, nasłonecznionych. Najkorzystniejsza jest wystawa południowa, od południowo-wschodniej do południowo-zachodniej. Część skrzynek może znajdować się również w miejscach lekko ocienionych. Wlot do skrzynki powinien być swobodny, nie blokowany przez gałęzie czy podrost.

Aby zabezpieczyć nietoperze przed konkurencją ze strony ptaków zaleca się równoczesne rozwieszanie budek ptasich.

Trudno jest przewidzieć kiedy w zawieszonych skrzynkach pojawią się nietoperze Pierwsze, przeważnie pojedyncze osobniki, spotyka się niekiedy wkrótce po zawieszeniu schronień. Bywa jednak i tak, że na zasiedlenie ich trzeba poczekać nawet kilka lat. Badania prowadzone w Niemczech wykazały, że nietoperze zajmowały od 30 do 90% dostępnych im skrzynek różnych typów.

Podobnie jak w budkach ptasich, należy w nich corocznie przeprowadzać czyszczenie. Najlepszym terminem do przeprowadzenia kontroli, czyszczenia czy naprawy jest okres jesienno zimowy tj. od października do marca. Na podstawie gromadzenia się odchodów (guana), na dnie skrzynki, uzyskujemy informację o przebywaniu w niej nietoperzy. Niektóre typy skrzynek nie posiadają dna, nie wymagają więc czyszczenia, bo odchody same wypadają.Wiecej informacji na temat:
www.nietoperze.pl

Skrzynki dla nietoperzy (Zdjęcia: 7)

Skrzynka dla nietoperzy Skrzynka dla nietoperzySkrzynka dla nietoperzy typu angielskiegoSkrzynka dla nietoperzy IsselProsta w budowie deska dla nietoperzySkrzynka dla nietoperzy Stratmann FS 1Gacki chętnie zasiedlają budki

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz