/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koniec handlu nielegalnym drewnem w Unii Europejskiej od 2012 roku

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2010-11-06


Parlament Europejski zatwierdził projekt zakazu handlu nielegalnym drewnem w UE. Nowe przepisy wejdą w życie w 2012 r.

Projekt koncentruje się przede wszystkim na tych przedsiębiorcach, którzy jako pierwsi w łańcuchu dostaw wprowadzają produkty drzewne na rynek europejski. To oni zostaną obarczeni odpowiedzialnością prawną, jeśli wprowadzane produkty okażą się nielegalne. Przedsiębiorcy ci będą także zobowiązani do prowadzenia działalności zgodnej z systemem Należytej Staranności (Due Diligence). W związku z tym będą musieli dokonywać między innymi ocen ryzyka. Kary za naruszenia nowych przepisów zostaną określone indywidualnie przez każde państwo członkowskie.

DLH, światowy lider w dziedzinie handlu drewnem tropikalnym nie ma wątpliwości, że Europa stanowi chłonny rynek zbytu na drewno zweryfikowane pod względem legalności. Polityka zaopatrzeniowa koncernów takich jak DLH czy Scancom wpływa z kolei na ich dostawców działających m.in. na obszarze Malezji i Indonezji. Do nowych warunków rynkowych adaptują się również przedsiębiorcy z Chin, wśród nich między innymi Sainty Bancom oraz brazylijscy dostawcy tarcicy dla firmy Rondobel.

Zdaniem Christiana Slotha, dyrektora programu weryfikacji legalności Rainforest Alliance, światowej organizacji zajmującej się lasami, "ci, którzy nie przygotują się na rok 2012 mogą popaść w ogromne kłopoty. Przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się odpowiadać na określone pytania swoich klientów i właściwie oceniać ryzyko. Rainforest Alliance i jego europejski partner NEPCon zapewniają pełen zakres usług potrzebnych firmom, by spełnić wymogi Należytej Staranności. Zapewniamy m.in. szkolenie personelu firmy, ocenę ryzyka oraz weryfikację legalności drewna i produktów drzewnych. Razem z FSC (Radą Dobrej Gospodarki Leśnej) rozwijamy także darmowe narzędzia internetowe służące do oceny ryzyka kupna nielegalnego drewna. Są one dostępne na stronie http://www.globalforestrisk.org".

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz