/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kłokoczka południowa roślinnym symbolem współpracy polskich i słowackich regionów nadgranicznych

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-11-06


Zakończył się trwający rok międzynarodowy projekt „Kłokoczka południowa roślinnym symbolem współpracy polskich i słowackich regionów nadgranicznych”. Podsumowała go 29 października konferencja w siedzibie Nadleśnictwa Ustrzycki Dolne.

Kłokoczka południowaKłokoczka południowaFot. Lasy Państwowe

Projekt ruszył 29 stycznia 2010 r. po podpisaniu umowy o współpracy polsko-słowackiej na rzecz ochrony przyrody i promocji. W jej ramach odbył się cykl konferencji naukowych oraz spotkań i warsztatów, których motywem przewodnim była kłokoczka południowa. Projekt finansowany był przez unijny Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego. Jego koordynatorem była Ewa Sudoł z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, a realizowany był przez leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne i Lesopolnohospodarskiego Majetoku w Ulič, Statny Podnik na Słowacji.

Pomysłodawcy projektu zakładali wymianę wiedzy między leśnikami obu krajów, nie tylko na temat kłokoczki. Podczas roboczych spotkań, konferencji i warsztatów przypomniano kulturową rolę tego krzewu w historii, ale także wymieniano się doświadczeniami na temat gospodarowania w lasach po obu stronach Karpat.

- Działania w ramach projektu, nagłaśniane przez media, zjednały nam sympatyków w obu krajach i pozwoliły przybliżyć problematykę ochrony przyrody – mówił, podsumowując konferencję, nadleśniczy Roman Jurek. - Najbardziej trwałym śladem projektu będzie zapewne 3000 sadzonek kłokoczkowego krzewu, które zostały rozdane różnym instytucjom w Polsce i na Słowacji. To na pewno sprawi, że ta chroniona roślina stanie się bardziej powszechna. Już dziś zgłaszają się do nas chętni do posadzenia kłokoczki w swych ogrodach - dodał.

W ramach projektu wydano dwujęzyczny folder będący kompendium wiedzy na temat kłokoczki. Ogłoszony też został konkurs na logo współpracy międzynarodowej. Wygrał go projekt nadesłany przez Józefa Kierasia. Z tym znakiem wybito odznaki, które podczas finałowej konferencji wręczono osobom zaangażowanym w działania na rzecz ochrony przyrody i upowszechnianie wiedzy na temat kłokoczki południowej.

Uczestnicy październikowej konferencji wygłosili referaty na temat roli Bieszczadzkiego Parku Narodowego w ochronie ginących gatunków roślin, roli arboretum w Borowej Górze na Słowacji w popularyzowaniu cennych drzew i krzewów a także przedstawili prezentacje na temat drewna jako surowca trudnego do zastąpienia oraz jego wykorzystania w sztuce.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz