/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konferencja: Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia

PIGPD

Autor: oprac. dja
Źródło: PIGPD
Data: 2010-11-04


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zaprasza na konferencję "Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia", która odbędzie się 2. i 3. grudnia w Kielcach.

Fot. KoS

PIGPD od wielu lat organizuje specjalistyczne konferencje, w trakcie których poruszane są zagadnienia najbardziej aktualne dla przemysłu drzewnego. Konferencje te to źródło cennej wiedzy i informacji, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród przedstawicieli branży. W chwili obecnej jednym z „gorących” tematów jest wykorzystanie biomasy drzewnej na cele energetyczne. Pojawiają się pytania o wpływ planowanych zmian na sytuację przemysłu drzewnego i lasów w Polsce. W krajach, które znaczną część energii pozyskują z biomasy (Niemcy, Austria, Szwecja) to właśnie drewno, w tym drewno stanowiące pozostałość poprodukcyjną w przemyśle drzewnym, stanowi ważną jej część. Przemysł drzewny jest więc tam znaczącym dostawcą "paliwa" dla energetyki. Popularne są także inwestycje zakładów przetwórczych we własne instalacje energetyczne, które bazują na takim drewnie. Niestety w Polsce tego typu rozwiązania są ciągle rzadkością, mimo stosunkowo dużego potencjału przemysłu drzewnego.

Wyżej wymienione zagadnienia zostaną poruszone podczas konferencji "Drewno = energia. Prawo, technika, szanse i zagrożenia”. M.in. przedstawiony zostanie cały pakiet spraw związanych z obecnymi i spodziewanymi zmianami przepisów regulujących wykorzystanie drewna na cele energetyczne oraz szereg najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych proponowanych m.in. przez takie firmy jak, POLYTECHNIK, TURBODEN, Aalborg Energie Technik.

Przewidziane są następujące wystąpienia prelegentów:
1. Rola biomasy w bilansie energetycznym Polski obecnie i w perspektywie najbliższych lat. Wsparcie państwa dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, a w tym dla wykorzystania biomasy leśnej. Omówienie obowiązujących aktów prawnych. Świadectwa energetyczne i ich rola.
2. Potencjalne źródła biomasy drzewnej w polskim przemyśle i lasach możliwe do wykorzystania na cele energetyczne. Dr inż. K. Jodłowski Instytut Badawczy Leśnictwa
3. Metody przetwarzania na energię i efektywność wykorzystania biomasy drzewnej przez przedsiębiorstwa energetyczne. Obecne i przewidywane zapotrzebowanie na biomasę, w tym biomasę leśną, związane z rozwojem energetyki. Prof. dr hab. J. Pospolita Politechnika Opolska
4. Zasady handlu biopaliwami pochodzącymi z przemysłu drzewnego z punktu widzenia sektora energetycznego. E. Wiener CODA
5. Jak to robią inni - rola drewna w energetyce wybranych krajów Unii Europejskiej.
a. Niemcy - C. Held UNIQUE Forestry Consultants
b. Szwecja - Jerzy Krzyżowski Bioenergy International
6. Technologie i techniczne rozwiązania do produkcji energii na bazie drewna w zakładach przemysłu drzewnego.
7. Podsumowanie i dyskusja: Wpływ energetycznego wykorzystania drewna na rynek drewna w Polsce – szanse i zagrożenia dla przemysłu tartacznego.
8. Wystąpienia wprowadzające przed wizytą w Tartaku Olczyk.

Zasadnicza część konferencji odbędzie się 2 grudnia br. w Kielcach. Po części seminaryjnej, wieczorem, przewidziany jest uroczysty bankiet. Następnego dnia, tj. 3 grudnia br. odbędzie się przejazd autokarem do Tartaku Olczyk w Krasocinie, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z działającą tam najnowocześniejszą w Polsce instalacją do produkcji energii z drewna firmy POLYTECHNIK, a przy okazji także z linią technologiczną firmy EWD oraz linią sortowniczą firmy HOLTEC. 

Organizatorem konferencji jest Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Organizacja powstała w 1994 roku, utworzona przez grupę firm działających w obrębie przemysłu tartacznego, jest obecnie największą organizację branży drzewnej w kraju. Zrzesza ponad 130 członków, z czego większość to zakłady i przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i przerobem tarcicy, które łącznie produkują ok. 50% wytwarzanej w Polsce tarcicy. W gronie członków Izby znajdują się również jednostki naukowe, producenci maszyn i narzędzi do drewna, biura projektowe. 

Patronat medialny nad konferencją objął jeden z najbardziej poczytnych miesięczników branżowych – KURIER DRZEWNY, kwartalnik wydawany przez PIGPD – RYNEK DRZEWNY oraz najpopularniejszy portal branżowy DREWNO.PL.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji.

Kontakt: Rafał Gruszczyński, Tel. 61-822-47-52, e-mail: rafal.g@przemysldrzewny.pl, www.przemysldrzewny.pl

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz