/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

TimberOne - nowy gracz na polskim rynku drzewnym

TimberOne

Autor: dja
Źródło: TimberOne
Data: 2010-10-30


TimberOne, przyszły producent drewnianych elementów konstrukcyjnych nowej generacji, planuje ambitne inwestycje i giełdowy debiut na rynku NewConnect. Na konferencji prasowej przedstawiciele zarządu spółki zaprezentowałli ambitne plany inwestycyjne. Ich kluczowym elementem jest budowa najnowocześniejszej w Europie Środkowo-Wschodniej fabryki konstrukcyjnego drewna klejonego. Nakłady inwestycyjne związane z realizacją tego projektu szacowane są na 205 mln złotych.

Fot. TimberOne

Spółka zamierza wybudować fabrykę produkującą drewniane elementy konstrukcyjne z drewna klejonego, produkty z drewna modyfikowanego termicznie oraz pellet. W planach jest również budowa elektrowni na biomasę. - Nakłady inwestycyjne w latach 2011-2012 wyniosą 205 mln zł, a wyłączając koszty finansowe - około 190 mln zł, nie licząc środków potrzebnych na budowę elektrowni - mówił na konferencji prasowej prezes TimberOne, Waldemar Wasiluk.

Spółka posiada już pozwolenie na budowę zakładu i rozpoczęła pierwsze prace związane z jej realizacją. TimberOne zamierza w projekt zainwestować 60 mln zł środków własnych, pozyskała także ponad 39 mln zł dotacji ze środków pomocowych UE, z czego 27,2 mln zł zostanie przeznaczone na budowę zakładu produkcyjnego, a 11,8 mln zł wykorzystane na budowę elektrociepłowni, w której spółka będzie udziałowcem.

Aktualnie trwają rozmowy z bankami na temat finansowania budowy zakładu produkcyjnego. -Jesteśmy w trakcie dopinania ostatecznych warunków finansowania. Myślę, że dokończenie tego procesu to kwestia miesiąca - powiedział Wasiluk.

 

Po sfinalizowaniu działań inwestycyjnych TimberOne planuje osiągnięcie silnej pozycji rynkowej i znaczącej przewagi konkurencyjnej. Roczna produkcja fabryki zakłada przerób 180 tys. m3 tarcicy, przy czym rzeczywiste możliwości produkcyjne przyszłego przedsiębiorstwa będą na poziomie 280 tys. m3 rocznie. Według założeń fabryka produkować ma rocznie ok. 100 tys m3 elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna klejonego, 21 tys. m3 drewna modyfikowanego termicznie  oraz 52,8 tys. m3 pellet. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na drugi kwartał 2012r. Firma przewiduje, że już 2013r. osiągnie zysk brutto szacowany na ok. 17,5 mln zł, przy przychodach rzędu 200 mln zł. Analogicznie w roku 2014 zysk brutto ma wynieść 21,8 mln, przy przychodach w kwocie 231,5 mln zł. W 2014r. spółka chce osiągnąć również zysk netto. 60-80% produkcji zakładu kierowane ma być na eksport. - Szacujemy, że rynek polski jest dzisiaj w stanie zaabsorbować tylko 20-30 tys. m3 drewna klejonego - powiedział Wasiluk.

TimberOne zamierza pozyskiwać surowiec do produkcji z lokalnych tartaków znajdujących się w rejonie, gdzie wybudowany zostanie zakład. Biłgoraj posiada zaplecze ok. 5 średnich tartaków, z których każdy jest w stanie dostarczać ok. 25 tys. m3 surowca oraz biomasy do kotłów elektrociepłowni. Spółka będzie pozyskiwać surowiec iglasty (sosna, świerk) również z Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Rosji.

Uzupełnieniem zakładu produkcyjnego ma być elektrociepłownia, w której zainstalowane zostaną dwa kotły o mocy 10 MW każdy, zasilane m.in. odpadami pochodzące z produkcji.

 

Jeszcze w tym roku spółka chce przeprowadzić ofertę publiczną. Pierwszy formalny krok w kierunku upublicznienia spółki został już zrealizowany - w październiku tego roku sąd zarejestrował przekształcenie TimberOne w spółkę akcyjną. W listopadzie br. spółka zamierza przeprowadzić ofertę akcji serii B o wartości 15-20 mln złotych skierowanej do wybranej grupy inwestorów. - Pracujemy nad dokumentacją związaną z emisją akcji. Prawdopodobnie będzie to emisja publiczna, ale nie będzie nakładała obowiązku publikacji prospektu. Nastawiamy się na inwestorów instytucjonalnych, chcemy wprowadzić ograniczenie minimalnej kwoty inwestycji w ofercie na poziomie 200 tys. zł - powiedział Mateusz Walczak, prezes Domu Maklerskiego NWAI. Spółka planuje zakończenie oferty przełomie listopada i grudnia. W styczniu przyszłego roku TimberOne chce zadebiutować na rynku NewConnect. - Uwzględniając zapotrzebowanie rynku materiałów budowlanych i dynamikę jego rozwoju, podjęliśmy strategiczną decyzję o upublicznieniu spółki. Dzięki temu pozyskamy finansowanie potrzebne na budowę unikalnego w skali kraju oraz największego i najnowocześniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej zakładu przetwórstwa drewna w konstrukcyjne drewno klejone. – powiedział Waldemar Wasiluk, Prezes Zarządu TimberOne S.A. W perspektywie 1-3 lat planuje wejść na rynek główny GPW. (PAP)

 

TimberOne S.A z siedzibą w Biłgoraju, to spółka z polskim kapitałem, której strategicznym celem jest produkcja drewnianych elementów konstrukcyjnych, które będą bazą do rozwoju innowacyjnych rozwiązań architektonicznych w zakresie budownictwa mieszkaniowego, hal użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych. Spółka zamierza to osiągnąć poprzez profesjonalne połączenie trzech technologii: produkcji elementów z drewna klejonego, wytwarzania ekologicznego paliwa stałego w postaci pellletu oraz drewna modyfikowanego termicznie. Markami rynkowymi dla tych produktów mają być odpowiednio: GlulamOne, ThermOne oraz PelletOne. W strategii rozwoju firmy mieści się również elektrociepłownia produkująca „zieloną energię” elektryczną i cieplną, wykorzystującą do tego celu biomasę z odpadów produkcyjnych oraz lokalnych źródeł. W chwili obecnej spółka zakłada

 

Prezes spółki TimberOne S.A., Waldemar Wasiluk, pełni również funkcje prezesa zarządu spółki będącej producentem pelletu - Eco-Pellets S.A. z siedzibą w Biłgoraju.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz