/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD: List otwarty do Premiera Donalda Tuska

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2010-10-25


Komitet Protestacyjny Przemysłu Drzewnego wystosował do Premiera Donalda Tuska list otwarty, w którym przypomina o trudnej sytuacji krajowego przemysłu drzewnego i niespełnionych obietnicach rządu, który dwa lata temu obiecał pomoc w rozwiązaniu problemów branży.

Uliczny protest branży drzewnej w lipcu 2008r.Uliczny protest branży drzewnej w lipcu 2008r.Fot. Drewno.pl

LIST OTWARTY

Poznań, dn. 22 października 2010r.
Pan Premier
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,


Ten LIST OTWARTY to kolejne już pismo, które do Pana Premiera w ostatnim czasie adresujemy, aby jeszcze raz przekazać Panu, że nie godzimy się na dalszą bierność polskiego rządu, który pozwala na postępujące niszczenie przemysłu, w którym pracujemy i który stworzył nasze miejsca pracy.

Pragniemy raz jeszcze zwrócić uwagę Pana Premiera i polskiego rządu na fakt, że monopol Lasów Państwowych bezkarnie narzucił nam wyniszczający polski przemysł drzewny system sprzedaży jedynego surowca, na którym on bazuje – drewna okrągłego. Szermując hasłami o rzekomo wolnym rynku, doprowadzono przez to do sytuacji, w której warunki działania polskich przedsiębiorców stały się dużo gorsze niż ich konkurentów z sąsiednich krajów UE, a ci ostatni zyskali w Polsce niezwykle szeroki i swobodny dostęp do naszych źródeł surowca. System sprzedaży drewna oparty wyłącznie o przetargi jest dziś przez nich wykorzystywany, aby niszczyć polską konkurencję, jaką dla nich stanowią nasze firmy i opanować polski rynek. Zawiera też zapisy, pozwalające na szczególne traktowanie wybranych odbiorców, dopuszczając zmiany ustalonych cen, niekontrolowane zakupy detaliczne o wielkiej skali zasilające w drewno szarą strefę, różnicowanie wymagań jakościowych i warunków dostaw. Na domiar złego, okazał się on także w znacznym stopniu korupcjogenny.

Wysoki stopień niepewności zaopatrzenia przemysłu w drewno, ograniczanie jego dostępności, brak informacji o jego bieżącej podaży – powodują dziś szalone i nieracjonalne skoki cen, nie do zaakceptowania w normalnej gospodarce, wyniszczające przedsiębiorstwa płacące podatki, a za to zasilające kasę Lasów Państwowych. Ten system stanowi zaprzeczenie jakiejkolwiek stabilności i szans rozwoju polskiego przemysłu drzewnego. Przypomnę tu, że polscy przedsiębiorcy nie mają żadnej znaczącej możliwości kupowania drewna u innych dostawców krajowych, bo Lasy Państwowe są przecież ogólnopolskim monopolem.


Panie Premierze !
W tym miejscu powtarzamy pytania skierowane do Pana w naszym piśmie z maja br., podpisanym przez tysiące ludzi:
W czyim interesie leży zniszczenie polskiego przemysłu drzewnego, w którym pracuje 300 tys. ludzi?
Czy dla gospodarki kraju opłacalna jest wyprzedaż surowca, jakim jest drewno, aby jego przerób dał zyski i miejsca pracy w Niemczech, Szwecji lub w Czechach?
Czy Pana rząd w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego zamierza tolerować planową politykę rynkową monopolu Lasów Państwowych, która zmierza tylko do maksymalizacji ich własnych korzyści?


Składane nam od 2 lat przez przedstawicieli polskiego rządu obietnice pomocy w rozwiązaniu opisanych wyżej problemów nie zostały spełnione. Po raz kolejny pozwolono Lasom Państwowym, aby na 2011r. narzuciły nam ten sam, co rok wcześniej – wyniszczający system sprzedaży, nawet nie prosząc nas do rozmów. Prace nad zmianami w ustawie o lasach, konieczne, aby wprowadzić trwałe i zgodne z prawem rozwiązania ukrócające samowolę Lasów Państwowych zostały wstrzymane, a nasze kolejne propozycje rozwiązań są ignorowane.
Efektem jest dzisiejsza sytuacja przemysłu drzewnego, w szczególności tartacznego, który w tych warunkach kolejny raz przegrywa walkę o uzyskanie choć minimalnej rentowności i musi zwalniać kolejne tysiące ludzi. A przecież ten przemysł ma wszelkie szanse i zaplecze, aby stać się przemysłem narodowym.
 
Oczekujemy Pana pilnej interwencji, gdyż jest Pan, Panie Premierze ostatnią instancją, do której możemy się o to zwrócić.
Liczymy na konkretne Pana działania, takie, które przyniosą wymierne efekty w postaci poprawy zaopatrzenia surowcowego polskiego przemysłu drzewnego jeszcze w 2011r.

Z poważaniem,

Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego
Przemysłu Drzewnego

(-) Sławomir Wrochna

Więcej na temat:

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Jak naprawde dziala obecny system sprzedazy produktow finalnych?

Interesuje mnie blizsze poznanie obecnego systemu sprzedazy drewna w Polsce z jego chwilowymi wadami. Nie zdawalem sobie sprawy ze drewno wykupowane jest przez obcokrajowcow i ze reguly zmieniane sa w czasie rozpoczetej gry. Nastepnym olbrzymim problemem jest fakt ze polski producent palet nie sprzedaje palet do klientow bezposrednich. Alternatywnym rozwiazaniem ktore pozwoliloby polskim firma zwiekszyc ich rentownosc byloby zkorzystanie z palettenringu, platformy zakupow palet stworzonej dla klientow bezposrednich.

Olaf Oczkos, Prezes Palettenring.de [5]Odpowiedz na ten komentarz2010-10-28 05:10:01

Zgłoś nadużycie

Kogo reprezentuje PIGPD?? [3]

Kilku Panów, a ogólnie to chyba siebie. Ciągłe mówienie o obcym kapitale to smutne bajki. Mieliście Panowie 20 lat na transformacje. 20 lat!!!
Chcecie gospodarki centralnie planowanej??a za rok już nie. Dosajecie e -drewno- bardzo uczciwe- to źle. Znowu powrót do gospodarki centralnie planowanej??

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2010-10-28 21:33:57

Zgłoś nadużycie

Nie byłoby problemu, gdyby e-drewno było uczciwe...

Robert [27]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-03 22:47:50

Zgłoś nadużycie

e-drewno jest uczciwe - nieuczciwi mogą być tylko niektórzy licytujący... ...

właściwie to "mogli być", bo teraz będzie ich to więcej kosztować...

gg [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-04 20:36:51

Zgłoś nadużycie

No tak,

można założyć, że tylko kupujący są nieuczciwi i oszukują. Znając jednak życie można też założyć, ze również po drugiej stronie zdarzają się takie przypadki. Dowodem tego są wykryte "udostępnienia loginów".

Michał [146]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-08 12:39:47

Zgłoś nadużycie

Co sie w miedzyczasie dowiedzialem [1]

W rozmowach z wlascicielami wytworni palet dowiedzialem sie o zakupach przez Niemieckie i Szwedzkie firmy. Rozchodzi sie opdobno o miliony metrow szesciennych, ktore wedlug rozmowcy daja tym kupcom przy nastepnej licytacji przewage konkurencyjna poprzez zwiekszony kontyngent. Do tego mowi sie ze cena uzyskana przez tych kupcow z zagranicy byla w rejonie 150 PLN za m3, o wiele nizej niz cena rynkowa 220-240 PLN. Ten incydent jest w.g. rozmowcow, przykladem dlaczego producenci towarow z drewna maja problem z system handlu w internecie.

Czy jest mozliwosc ze strony e-drewno na opublikowanie rezultatow przetargow? Sadze ze wieksza przejzystosc pozwolilaby skierowac dyskusje oparta na faktach a nie co komu sie wydaje, bo cos uslyszal.

Olaf Oczkos, Prezes Palettenring.de [5]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-04 06:22:39

Zgłoś nadużycie

Problem właśnie w tym, że Lasy Państwowe ukrywają wyniki zasłaniając ...

się "tajemnicą handlową". O ile rozumiem zasadność ukrywania uczestników trwającej licytacji/aukcji, to uważam, że po jej zakończeniu powinny być jawne jej wyniki. Czyli kto (jaka firma), co (jaki asortyment i jaką ilość ) oraz za ile kupił. Niestety obecnie nie ma żadnej możliwości sprawdzenia jak jest faktycznie.

Portal Drewno.pl uruchomił "monitor e-drewno", który analizuje ceny i ilości drewna jakie zostały wylicytowane w przetargach systemowych i aukcjach zwykłych. To jednak w tym roku tylko 50%, a w przyszłym 45% masy drewna sprzedawanego przedsiębiorcom. Na temat drugiej połowy w praktyce nie ma żadnych bieżących danych. Chociaż posługujemy się danymi ogólnie dostępnymi i zagregowanymi (dane dla całego kraju, RDLP i Nadleśnictw) w rozmowach z leśnikami spotykamy się z zarzutami "kradzieży danych" oraz "ujawniania tajemnicy handlowej" chociaż nic takiego nie ma miejsca.

Dominik Jabłoński [433]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-04 13:39:01

Zgłoś nadużycie

Cena europalety EPAL ponizej 7 EURO

Na rynku w Niemczech oferuje niemiecki producent nowe europalety EPAL podobno po €6,90 z dostawa. Przy obecnej cenie drewna po €140 za m3, wychodzi sama cena drewna w palecie €6,36. Oznacza to ze albo ten producent traci swiadomie kapital lub pozyskal super tanie drewno. Dziekuje za opinie z gory.

Olaf Oczkos, Prezes Palettenring.de [5]Odpowiedz na ten komentarz2010-11-10 08:13:20

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz