/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Organizacja pozarządowa bierze pod lupę FSC

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2010-10-20


Jednym z filarów skuteczności systemu FSC są audyty terenowe, mające na celu kontrolę zgodności działań przedsiębiorstwa z wymogami certyfikacyjnymi. Nadrzędną jednostką odpowiadającą za nadzór jakości pracy zespołów certyfikujących jest Dział Akredytacyjny ASI (Accreditation Services International). Niektórzy członkowie FSC mają jednak wątpliwości co do skuteczności metod kontroli stosowanych przez ASI. Działowi Akredytacyjnemu zarzuca się niekiedy, że zbyt wiele uwagi poświęca procedurom działania jednostek certyfikujących zamiast skupić się na kontroli jakości audytów.

Fot. Drewno.pl

Pewne zastrzeżenia budzi także sprawa przejrzystości ASI, m.in. powszechnego dostępu zainteresowanych stron do dokumentów takich jak raporty z auditów wewnętrznych. Zastrzeżenia te zostały wyrażone podczas dwóch ostatnich Walnych Zgromadzeń FSC w latach 2005 i 2008.

Duńska organizacja pozarządowa Nepenthes, będąca od wielu lat aktywnym członkiem FSC, postanowiła rozwiać te wątpliwości. Nepenthes przeprowadzi drobiazgową analizę, by ustalić na ile system FSC, szczególnie zaś procedury działania ASI, zapewniają, że rzeczywista działalność leśna pozostaje zgodna z wymogami certyfikacyjnymi, a logo FSC pojawia się wyłącznie na właściwych produktach. Owocem analiz będzie raport, którego ukończenie planowane jest na początek przyszłego roku. Łatwość dostępu duńskiej organizacji pozarządowej do odpowiedniej dokumentacji będzie jednocześnie testem przejrzystości Działu Akredytacyjnego.

Projekt spotkał się już z poparciem ze strony Rainforest Alliance i NEPConu. Nepenthes zachęca strony trzecie oraz jednostki certyfikujące do współpracy lub udzielenia inicjatywie wsparcia finansowego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz