/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kolejna gmina przeciwko powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego

PAP / Gazeta Wyborcza

Autor:
Źródło: PAP / Gazeta Wyborcza
Data: 2010-10-20


Radni gminy Hajnówka (Podlaskie) opowiedzieli się we wtorek przeciwko planom Ministerstwa Środowiska dotyczącym powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. To drugi miejscowy samorząd przeciwny powiększeniu, w ubiegłym tygodniu na "nie" była też Rada gminy Narewka.

Białowieski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyFot. Jackowy, CC

Głosowanie radnych Hajnówki poprzedziły konsultacje społeczne w sołectwach. Jak powiedziała PAP wójt gminy Olga Rygorowicz, wzięło w nich udział 40 proc. mieszkańców. Praktycznie wszyscy byli przeciw (dwie osoby wstrzymały się od głosu). Radni również jednogłośnie zagłosowali na "nie".

Jeszcze we wtorek w sprawie propozycji poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego mają wypowiedzieć się radni powiatu hajnowskiego. Na prośbę ministra, samorządy miały wypowiedzieć się w tej sprawie do 20 października. Nie zrobią tego jednak w tym terminie radni gminy Białowieża a także sejmik województwa podlaskiego.

Gmina Białowieża dopiero w środę rozpoczyna bowiem konsultacje społeczne ws. powiększania parku. Potrwają one do 28 października. Jak powiedział we wtorek PAP przewodniczący Rady Gminy Białowieża Jan Gwaj, nie jest jeszcze ustalony termin, kiedy sprawą zajmą się radni, ale chcą zająć swoje stanowisko jeszcze w tej kadencji samorządu. Gwaj zaznaczył jednak, że stanowisko radnych "jest raczej przewidywalne".

Ministerstwo Środowiska chce powiększyć Białowieski Park Narodowy o 12 tys. ha. Teraz zajmuje on ok. 10 tys. ha, czyli ok. 1/6 polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. W zamian za zgodę na powiększenie parku puszczańskie samorządy miałyby dostać na proekologiczne inwestycje 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na lata 2010-2014 w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju.

Według wcześniejszych zapowiedzi ministra, powiększenie miało być możliwe wtedy, gdy wszystkie wymienione samorządy zaakceptują projekt. Rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska powiedziała we wtorek PAP, że minister środowiska "przygląda się" sytuacji i o tym, co dalej z Białowieskim Programem Rozwoju i powiększaniem Białowieskiego Parku Narodowego wypowie się dopiero, gdy otrzyma pisemne stanowiska samorządów.

Decyzja samorządowców nie zaskoczyła organizacji ekologicznych, które domagają się objęcia całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - pisze Gazeta Wyborcza. Ich zdaniem przepisy, które dają gminom prawo weta w kwestiach parków narodowych są złe. Dlatego też organizacje zbierają podpisy pod projektem ustawy, która ma zastąpić prawo samorządowego weta prawem do konsultacji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz