/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PiS chce referendum w sprawie Lasów Państwowych

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2010-10-16


PiS chce ogólnopolskiego referendum w sprawie propozycji rządu dotyczącej włączenia Lasów Państwowych do jednostek sektora finansów publicznych. Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami samorządowymi. Przeciwne referendum są PO i PSL, a SLD jest sceptyczne.

Propozycję w sprawie referendum przedstawił były minister środowiska Jan Szyszko. - Składamy projekt uchwały w sprawie ogłoszenia referendum z pytaniem "Czy jesteś za włączeniem Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, zgodnie z propozycją ministra finansów, co prowadzi konsekwentnie do ich prywatyzacji?" - poinformował Szyszko. - Chcemy, aby w tej sprawie wypowiedziało się całe społeczeństwo. Lasy to jedna czwarta terytorium kraju, która jest w ręku państwa i która zapewnia Polakom poczucie bezpieczeństwa - podkreślił. Jego zdaniem propozycje rządu PO-PSL zmierzają do prywatyzacji Lasów Polskich. - Od 3 lat koalicja PO-PSL dąży do destrukcji prawa leśnego - ocenił Szyszko.

Kilka tygodni temu rząd zatwierdził strategię zarządzania długiem publicznym w latach 2011-2014. Zgodnie z tym dokumentem, jednostki sektora finansów publicznych będą musiały lokować swoje pieniądze na kontach resortu finansów. Do tego sektora ma być włączone Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W środę minister finansów Jacek Rostowski spotkał się z dyrekcją Lasów Państwowych i szefami klubów PO i PSL. Minister powiedział, że rozmowy w sprawie propozycji rządu o włączeniu Lasów do jednostek sektora finansów publicznych będą kontynuowane. Jak wyjaśnił, propozycja resortu zakłada, że środki Lasów Państwowych będą w sektorze finansów publicznych. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, iż będą one w budżecie.

Odnosząc się do propozycji zorganizowania referendum, rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz powiedział, że Platforma jest temu przeciwna. - To zły pomysł, Lasy Państwowe są całkowicie bezpieczne, nie ma mowy o prywatyzacji, nie zabraknie pieniędzy dla Lasów - podkreślił. Przeciwny pomysłowi referendum jest szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. To nie ma sensu - stwierdził. Podkreślił, że nie ma projektu, który miałby prowadzić do prywatyzacji Lasów Państwowych. - Zespół Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Ministerstwa Finansów pracuje nad nowymi rozwiązaniami - zaznaczył Żelichowski.

Sceptyczny wobec propozycji PiS jest poseł SLD Eugeniusz Czykwin z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jego zdaniem, jeśli Lasy Państwowe miałyby zostać włączone do sektora finansów publicznych, to wyłącznie w porozumieniu ze stroną zainteresowaną, czyli m.in. władzami Lasów. Te z kolei - według Czykwina - są tego typu pomysłom przeciwne. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz