/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rozmowy dyrektora generalnego LP z ministrem finansów

Lasy Państwowe

Autor: Krzysztof Trębski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-10-15


Projekt resortu finansów włączenia PGL Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych był tematem środowego (13 października) spotkania w Sejmie Mariana Pigana, dyrektora generalnego Lasów Państwowych z Jackiem Rostowskim, ministrem finansów.

Minister Finansów Jacek RostowskiMinister Finansów Jacek RostowskiFot. Ministerstwo Finansów

W spotkaniu udział wzięli także eksperci ds. finansowych Lasów Państwowych, eksperci Ministerstwa Finansów, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz szefowie klubów parlamentarnych PO i PSL – Tomasz Tomczykiewicz i Stanisław Żelichowski.

Minister finansów przedstawił zmodyfikowaną propozycję projektu, zapewniając, że zaliczenie LP do sektora finansów publicznych „ma na celu tylko obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych skarbu państwa”. W stosunku do pierwotnych założeń projektu resort finansów zaproponował ograniczenie zakresu środków LP, które miałyby podlegać konsolidacji, zapewnił, że środki ulokowane na rachunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego byłyby oprocentowane, a dostęp LP do nich byłby swobodny (bez konieczności przedstawiania szczegółowych analiz i prognoz wpływów i wydatków oraz występowania o zgodę na zwrot potrzebnych kwot). Konkretne rozwiązania mają zostać przedstawione w ciągu kilku najbliższych tygodni, po których dojdzie do kolejnego spotkania przedstawicieli Lasów Państwowych i Ministerstwa Finansów.

Dyrektor generalny LP Marian Pigan cieszy się z woli resortu finansów prowadzenia rozmów, lecz jednoznacznie sprzeciwił się włączeniu LP do sektora finansów publicznych. Ma nadzieję, że argumenty leśników zdołają przekonać ministra finansów do rezygnacji z tego rozwiązania w toku dalszych prac nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych. Wielu spośród pozostałych uczestników spotkania również wyraziło krytyczną opinię o projekcie w zakresie, w jakim miałby on dotyczyć LP.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA