/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ballady o drzewach w książce Edwarda Marszałka

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2010-10-13


O konieczności przywrócenia szacunku do drzew mówił we wtorek wieczorem w Krośnie (Podkarpackie) na promocji swojej książki "Ballady o drzewach" jej autor Edward Marszałek.

Fot. Drewno.pl

"Kiedy dawniej wchodziliśmy do lasu, zawsze zwracaliśmy się do konkretnego drzewa: buka, sosny, jodły, brzozy. Teraz wchodzimy i do wszystkich mówimy drzewo. Nie rozróżniamy ich. Należy przywrócić szacunek do drzewa" - przekonywał Marszałek.

Zasadniczą cześć jego książki stanowią 22 ballady o 22 gatunkach drzew. W każdej opowieści autor nie tylko opisuje gatunki, ale przypomina wierzenia, zwyczaje i tradycje z nimi związane.

W książce Marszałka znalazły się także związane z drzewami przysłowia. Jest też oparty o poszczególne gatunki drzew horoskop celtycki. "Zanim ludzie zobaczyli niebo, najpierw długo oglądali korony drzew" - mówi autor.

Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest najgrubszym drzewom Podkarpacia. Obwód mającego prawie 700 lat dębu "Chrześcijanin" z Januszowic koło Jasła liczy 10,5 metra. Natomiast obwód dęba "Poganin" z Węglówki koło Krosna ma 9,5 m.

Licząca 270 stron książka jest bogato ilustrowana. Jej autor na co dzień pracuje w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA