/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sąd uwzględnił skargę ws. budowy fabryki IKEA w gminie Orla

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2010-10-12


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że białostocka spółka miała prawo być stroną w postępowaniu środowiskowym i na przykład składać wnioski i uwagi ws. budowy fabryki IKEA w gminie Orla w Podlaskiem, bo ma w jej pobliżu grunty - poinformował PAP. Decyzja środowiskowa była potrzebna, by inwestor mógł uzyskać pozwolenie na budowę fabryki. Budowa tej największej obecnie w Polsce inwestycji zagranicznej trwa od lata 2010 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmował się dwoma skargami - odwołaniami, jakie od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku złożył jeden z mieszkańców Orli oraz białostocka spółka, która ma grunty w okolicach budowanej fabryki. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a wcześniej władze gminy Orla uznały, że skarżący nie mieli prawa być stronami w postępowaniu związanym z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, jakim jest budowa IKEA w Orli.

Sąd administracyjny skargę mieszkańca Orli oddalił, natomiast skargę spółki uwzględnił, co oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławczego w Białymstoku będzie musiało rozpatrzyć odwołanie białostockiej spółki.

Wyrok nie jest prawomocny, prawo jego zaskarżenia ma zarówno kolegium odwoławcze, jak i inwestor - IKEA.

Białostocka spółka jest właścicielem ziemi w odległości 1,4-1,5 km od powstającej fabryki. Według raportu środowiskowego, jaki został sporządzony w sprawie budowy fabryki IKEA, strefa oddziaływania i emisji substancji szkodliwych dla środowiska, takich jak np. formaldehyd, tlenek węgla czy dwutlenek azotu, została określona maksymalnie na ponad 1,5 km od miejsca posadowienia fabryki, a więc grunty należące do skarżącej spółki znajdują się strefie jej oddziaływania. Sad podkreślił, że nie ma znaczenia, czy stężenie tych szkodliwych substancji, jakie dotrze do działki, będzie w normie, minimalne czy maksymalne. Białostocka spółka powinna mieć prawo wypowiadania się na temat tego oddziaływania, składać wnioski, skargi, opinie czy "zwalczać decyzje wydawane na korzyść inwestora".

Wartość budowanej w gminie Orla inwestycji to docelowo 340 mln euro. Fabryka IKEA, realizowana przez spółkę zależną od IKEA, Swedspan Polska sp. z o.o., powstaje na 120 hektarach. Mają tam być produkowane płyty do wyrobu mebli. Pracę ma docelowo znaleźć około 2 tys. osób.

Zabiegi o inwestycję trwały około trzech lat. W pierwszym etapie, na który inwestor ma pozwolenie na budowę, przewiduje budowę w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy. W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli przy wykorzystaniu płyt HDF, w tym mebli kuchennych, oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz