/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Więźniowie będą pracować w lasach

Lasy Państwowe

Autor: Hanna Bednarek-Kolasińska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-10-08


Spotkanie przedstawicieli Służby Więziennej z nadleśniczymi w sprawie zatrudniania skazanych do prac związanych z gospodarką leśną odbyło się 6 października w siedzibie RDLP w Łodzi. To efekt porozumienia zawartego w lipcu przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Mariana Pigana z ówczesnym dyrektorem generalnym Służby Więziennej Kajetanem Dubielem.

Fot. Lasy Państwowe

W trakcie rozmów ustalono, że leśnicy będą mogli skorzystać przy pracach leśnych z pomocy osadzonych w zakładach karnych półotwartych oraz otwartych w Łowiczu, Garbalinie, Łodzi, Piotrkowie, Goleszach, Płocku oraz Sulejowie.

Zbigniew Łaczmański, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Łodzi zapewnił o bardzo dobrym systemie kontroli skazanych przy kierowaniu ich do zatrudnienia. Poinformował, że podczas prac w lesie skazani kontrolowani będą przez funkcjonariuszy, a dodatkowym bodźcem do sumiennej pracy będzie perspektywa wcześniejszego warunkowego zwolnienia skazanego.

Skazani oprócz sprzątania terenów leśnych, mogą również brać udział przy innych pracach związanych z gospodarką leśną, jak nasadzenia czy zawieszanie pułapek feromonowych. Jerzy Kopeć, wicedyrektor okręgowy Służby Więziennej w Łodzi do zadań włączył również czyszczenie pasów przeciwpożarowych oraz budowę ścieżek edukacyjnych. Zaproponował także wspólne sadzenie lasu, które ma odbyć się jeszcze w tym roku.

W ramach umów zawartych pomiędzy nadleśniczymi z Brzezin, Grotnik, Smardzewic, Płocka, Kolumny i Kutna a dyrektorami zakładów karnych koszty ubrania roboczego, badań lekarskich, narzędzi i dowozu skazanych poniesie pracodawca. Na pracodawcy ciąży również obowiązek przeprowadzenia szkoleń oraz wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę w wysokości co najmniej połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie go natomiast obciążać przygotowanie posiłków dla skazanych.

Możliwe jest także skierowanie skazanych do nieodpłatnego zatrudnienia przy pracach porządkowych na rzecz samorządu terytorialnego, pracach publicznych na rzecz organów administracji publicznej lub przy pracach wykonywanych na cele charytatywne w ramach umowy o zatrudnienie nieodpłatne skazanych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Lasy Państwowe znalazły wreszcie kogoś kto będzie pracował za "pół ...

darmo", Zul-e zaczynają walczyć o swoje pensje więc Lasy szukają alterantywnych rozwiązań. Mam tylko nadzieje że Lasy będą płacić odpowiednie stawki za wykonaną pracę więźnią lecz szczerze w to nie wierzę. Pozdrawiam

Luka [15]Odpowiedz na ten komentarz2010-10-08 17:58:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz